کدخبر: ۳۱۱۹۶۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

یک مقام قضایی: دادگاه خانه خراب کن است

رئیس‌کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب خراسان رضوی گفت: دادگاه خانه خراب کن است و دستگاه قضا نباید در مسائل خانوادگی دخالت کند؛ هر یک پرونده در دادگستری تبدیل به چندین پرونده دیگر می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرنگار مهر، همایش نقش مرکز وکلا، کارشناسان رسم و مشاوران خانواده در ارتباط با کرامت انسانی و حقوق‌ عامه در طرح تحول قوه قضائیه پنج‌شنبه شب در مشهد، برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی سیدآبادی در این همایش اظهار کرد: سرعت، دقت، قاطع بودن و نتیجه بخشی سریع لازمه دادرسی درست است. آنچه امروزه موجب میدان‌داری تحول در دستگاه‌های قضایی شده است؛ اطاله وقت، ایجاد استرس و زحمت برای مردم و هزینه‌های زیاد است.

وی افزود: دادگاه خانه خراب کن است و دستگاه قضا نباید در مسائل خانوادگی دخالت کند. دو موضوع دعاوی خصوصی و حقوق عامه مد نظر است که در دعاوی خصوصی و خانوادگی در دستگاه قضا، هر یک پرونده در دادگستری تبدیل به چندین پرونده دیگر می‌شود. هر ماه حدود 400 پرونده خانوادگی در دستگاه‌های تشکیل می‌شود.

رئیس‌کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب خراسان رضوی تصریح کرد: برای برطرف کردن این مشکل، حدود 40 ماه است که مردم ابتدا به مشاوره رفته و بعد به دادگاه مراجعه می‌کنند، که بسیار تاثیرگذار بوده و تا کنون 77 هزار مشاوره ارائه شده است. مراکز مشاوره بهزیستی و معاونت پیشگیری از وقوع جرم استان در این زمینه کمک فراوان کرده‌اند. با این وجود شرایط دادگاه‌های خانواده بسیار نگران کننده است و با وجود کاهش میزان طلاق باید توجه کرد که طی چند سال اخیر، میزان ازدواج‌ها در کشور حدود 40 درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه حقوق عامه قوانین کافی وجود دارد، بیان کرد: اما در قتل عمد بازپرس باید جلوتر از بقیه نیروهای مرتبط حرکت کند. هر پرونده قتلی که قاضی در صحنه آن حاضر بوده است پیش از چهلم مقتول دادگاه رأی متقن صادر کرد و به زودی به نتیجه رسید.

سیدآبادی در انتها بیان کرد: یکی از حقوق مردم این است که مردم خود به یکدیگر تذکر داده و نظارت مردمی صورت گیرد. اولین خواسته مردم پیگیری سریع اموراتشان و اعتماد به دستگاه قضا جهت گزارش تخلفات است. اگر ما درد و وظیفه را به درستی بشناسیم، مشکلی نخواهیم داشت.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند