کدخبر: ۳۱۳۸۴۶ لینک کوتاه

​افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت قطعات خودرو

اقتصاد نیوز:مشاهدات در بازار نشان می‌دهد اقلام پرمصرفی از جمله سرسیلندر، واشر سرسیلندر، دیسک صفحه کلاچ و سایر قطعات پرمصرف شاهد رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت بوده است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از تسنیم، در هفته‌ اخیر با افزایش قیمت بنزین شاهد تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از افزایش قیمت در انواع کالاها روبرو بوده‌ایم به‌نحوی که با ابلاغیه‌های متعدد به انجمن‌ها و شرکت‌ها اعلام شد که فعلا به هیچ عنوان افزایش قیمتی در محصولات خود اعمال نکنند. اما متاسفانه گویا بازار قطعات یدکی خودرو از این ابلاغیه‌ها مستثنی است چرا که در همین یک هفته که نظارت‌ها در انواع کالاها تشدید شده است، خریداران شاهد رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت قطعات یدکی خودرو در بازار بوده‌اند.

مشاهدات در بازار نشان می‌دهد اقلام پرمصرفی از جمله سرسیلندر، واشر سرسیلندر، دیسک صفحه کلاچ و سایر قطعات پرمصرف شاهد رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت بوده است، به‌عنوان مثال قیمت دیسک صفحه کلاچ خودرو از ۸۵۰ هزار تومان به رقم یک میلیون تومان رسیده است.

عمده فروشندگان قطعات خودرو معتقدند تشدید نظارتی در بازار قطعات خودرو وجود ندارد و هرکس بنا به سلیقه خود قطعات وارداتی را قیمت‌گذاری می‌کند و به فروش می‌رساند، کنار این موضوع شرکت‌های خودروساز نیز توانایی تامین تمام نیاز بازار را نداشته و همین امر عاملی می‌شود تا سوءاستفاده‌گران با عرضه قطعه بی‌کیفیت و جعل علامت برندها به بازار مشکلاتی برای مردم به‌وجود بیاورند.

در این میان بازار فروش روغن‌های تقلبی نیز در بازار داغ است این موضوع درحالی است که بنا به گفته برخی مسئولین عرضه روغن تقلبی در بازار مدیریت شده است ولی همچنان روغن بی‌کیفیت در بسته‌بندی‌های به‌ظاهر معتبر آن هم با قیمتی ارزان در بازار به فروش می‌رسد.

به‌عنوان نمونه فردی ۴ لیتر روغن در خودروی خود ریخته است اما بعد از طی مسافت هزارکیلومتری فقط با نیم لیتر روغن در خودرو روبرو شده است، به‌نحوی که روغن در خودرو تبخیر شده، همین امر باعث بروز بسیاری از حوادث رانندگی و خرابی خودروها خواهد شد. البته علاوه بر بلاتکلیفی مردم در خرید قطعات خودرو در بازار خودروسازان چینی نیز فقط تمرکز به فروش محصولات داشته و در عرضه قطعات به خریداران خود کم‌کاری می‌کنند. مردم در این شرایط مجبورند با مشقت بسیار قطعات خودروهای چینی را در بازار آن هم با قیمت‌های بسیار بالا خریداری کنند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند