کدخبر: ۳۱۵۰۰۳ لینک کوتاه

مرگبارترین موجودات کره زمین

​اقتصاد نیوز:مرگبارترین جانور دنیا، کوسه یا حتی انسان نیست. در واقع جانوران بیشتر با انتقال بیماری باعث تلفات انسانی می‌شوند؛ نه به طور مستقیم. در ادامه با تعدادی از مرگبارترین موجودات جهان آشنا خواهید شد.

به گزارش اقتصاد نیوز وبه نقل از گجت نیوز، در این فهرست پانزده‌گانه، برخی از مرگبارترین موجودات دنیا را گردآوری کرده‌ایم که طبق برآوردها، عامل بیشترین تعداد مرگ و میر در انسان هستند. ظاهرا شکارچیان درنده‌خو، آن‌قدرها هم خطرناک نیستند؛ ولی موجودات کوچک‌تر را نباید دست‌کم بگیرید.

15- کوسه: 6 مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

حمله کوسه به انسان، خیلی نادر است. مثلا در سال 2014 تلفات ناشی از حمله کوسه‌ها در سطح جهان،  فقط سه مورد بود و در سال 2015 به شش مورد رسید که  آن را می‌توان رقم میانگین در نظر گرفت.

14- گرگ: 10 مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

حمله گرگ‌ها نیز در بسیاری از مناطقی که این حیوانات زندگی می‌کنند، رایج نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در 50 سال منتهی به 2002،  این حملات به ندرت در اروپا و آمریکای شمالی اتفاق افتاد. البته گزارش‌هایی از برخی مناطق هند، به چندصد مورد حمله طی دو دهه اشاره دارد؛ چیزی که میانگین را به 10 کشته در هر سال رسانده است.

13- شیر: بیش از 22 مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

آمار تلفات ناشی از حمله شیرها نیز در هر سال متفاوت بوده است. مطالعه سال 2005 نشان داد که از سال 1990، فقط در تانزانیا 563 نفر در اثر حمله شیرها کشته شدند. این یعنی به طور میانگین 22 نفر در هر سال. البته کشته‌شدگانی در خارج از تانزانیا هم بودند؛ اما دستیابی به یک رقم دقیق جهانی، کار ساده‌ای نیست.

12- فیل: 500 مرگ در سال

ر

بر اساس مقاله سال 2005 نشنال جئوگرافیک، هر ساله پانصد نفر در اثر حمله فیل کشته می‌شوند. با این حساب، فیل‌ها نیز می‌توانند جانوران خطرناکی باشند.

11- اسب آبی: 500 مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

برای مدت زیادی، اسب‌های آبی مرگبارترین حیوانات آفریقا شناخته می‌شدند. این موجودات به پرخاشگری علیه انسان معروف هستند و به قایق‌ها نیز حمله‌ور می‌شوند.

10- کرم نواری: 700 مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

اما برسیم به انگل‌ها که از مرگبارترین موجودات برای انسان محسوب می‌شوند. مثلا همین کرم نواری، عامل ایجاد یک عفونت موسوم به سیستی‌سرکوزیس (cysticerosis) و مرگ تقریبی هفتصد نفر در هر سال است.

9- کروکودیل: 1000 مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

هم‌اکنون در بین جانوران بزرگ، کروکودیل‌ها عامل بیشترین تلفات انسانی در آفریقا هستند. این چیزی است که سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) می‌گوید؛ هرچند که رقم دقیق را سخت بتوان عنوان کرد.

8- آسکاریس: 4500 مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

کرم لوله‌ای آسکاریس، عفونت آسکاریازیس را به وجود می‌آورد. بر اساس نتایج تحقیق سال 2013، این بیماری در هر سال جان حدود 4500 نفر را می‌گیرد. به گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، این عفونت در روده‌ی کوچک رخ می‌دهد و عمدتا کودکان را مبتلا می‌سازد.

7- مگس تسه تسه: 10 هزار مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

مگس تسه تسه، نوعی بیماری موسوم به مرض خواب را منتقل می‌کند؛ یک عفونت انگلی که در ابتدا باعث سردرد، تب، درد مفاصل و خارش می‌شود. اما بعدتر می‌تواند مشکلات جدی عصبی را به وجود بیاورد. البته شمار تلفات ناشی از این بیماری در حال کاهش است و آمارهای فعلی، به 10 هزار مرگ و میر در هر سال اشاره دارند.

6- ساس بوسه‌زن: 12 هزار مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

ساس قاتل یا بوسه‌زن، ناقل بیماری شاگاس است که به طور میانگین، هر سال 12 هزار نفر را می‌کشد. این بیماری، یک عفونت انگلی است که از طریق همین حشره منتقل می‌شود. نیش زدن صورت افراد، علت نام‌گذاری آن به ساس بوسه‌زن بوده است.

5- حلزون آب شیرین: بیش از 20 هزار مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

شاید انتظار نداشته باشید نام یک حلزون را در فهرست مرگبارترین موجودات دنیا ببینید؛ ولی حلزون آب شیرین، ناقل کرم‌های انگلی است که بیماری تب حلزون (schistosomiasis) را ایجاد می‌کنند. این بیماری باعث شکم‌دردهای شدید و بروز خون در ادرار یا مدفوع می‌شود. میلیون‌ها نفر به این عفونت دچار می‌شوند و سازمان بهداشت جهانی، مرگ 20 هزار تا 200 هزار نفر را به شیستوزمیازیس نسبت می‌دهد.

4- سگ: 35 هزار مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

سگ‌های آلوده به ویروس هاری هم می‌توانند مرگبار باشند؛ هرچند که برای پیشگیری، می‌توان از واکسن استفاده کرد. مرگ 35 هزار نفر در هر سال، به بیماری هاری ارتباط دارد که در 99 درصد موارد، سگ‌ها عامل آن هستند.

3- مار: 100 هزار مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

نیش مار، جان بیش از 100 هزار نفر را در سال 2015 گرفت. بدتر آنکه در سطح  جهان، با کمبود یکی از پادزهرهای ضروری مواجه هستیم.

2- انسان: 437 هزار مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

به گزارش اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل، 437 هزار قتل در سال 2012 رخ دارد. به این ترتیب، انسان دومین جانور مرگبار (و نخستین پستاندار مرگبار) برای نوع بشر محسوب می‌شود.

 

1- پشه‌ها: 750 هزار مرگ در سال

مرگبارترین موجودات دنیا

پشه‌ها در صدر فهرست مرگبارترین موجودات جای دارند. این حشرات مزاحم با مکیدن خون، آلودگی را نفر به نفر منتقل می‌کنند. مالاریا به تنهایی، بیش از نصف مرگ و میرهای مرتبط با پشه‌ها را رقم می‌زند و در جنوب صحرای آفریقا شایع است. البته این آمار رو به کاهش نهاده؛ به طوری که از سال 2000 تا 2015، شیوع مالاریا 37 درصد کمتر شده است.

تب دِنگ، یکی دیگر از بیماری‌های ناشی از پشه‌ها به شمار می‌رود که در برخی کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین، باعث بستری شدن یا حتی مرگ بسیاری از کودکان می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
88 نفر این پست را پسندیده اند