کدخبر: ۳۱۵۴۲۲ لینک کوتاه

آغاز روند صلح منطقه‌ای با حل اختلاف قطر و عربستان

اقتصادنیوز؛ همزمان با بررسی طرح صلح هرمز که از سوی رئیس‌جمهوری ایران به مشورهای منطقه پیشنهاد شده، قطر و عربستان سعودی نیز گام‌های اولیه را برای آشتی برداشته‌اند. روزنامه «القبس» کویت به نقل از منابع آگاه اعلام کرد: «مقام‌های سعودی و قطری اخیرا با یکدیگر گفت‌وگو کرده و برخی از دلایل اصلی اختلافی را که موجب تشدید وخامت بحران شد، رفع کردند».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ رسانه‌های کویت با ابراز امیدواری نسبت به رفع موانع اعلام کردند که حل اختلاف کشورهای حاشیه خلیج‌فارس همچنان به یک دیدگاه مشترک آینده‌نگر برای روابط عربستان و قطر نیاز دارد.

 روزنامه «القبس» کویت به نقل از منابع آگاه اعلام کرد: «مقام‌های سعودی و قطری اخیرا با یکدیگر گفت‌وگو کرده و برخی از دلایل اصلی اختلافی را که موجب تشدید وخامت بحران شد، رفع کردند».

این منابع از تلاش‌های کویت در این راستا برای در هم پیچیدن طومار اختلافات و برقراری اتحاد کشورهای خلیج‌فارس تقدیر و تشکر کردند. 

این منابع درباره نشست کشورهای خلیج‌فارس که سه‌شنبه آینده در ریاض برگزار خواهد شد، آن را گامی مثبت برای حل اختلافات توصیف کردند اما آن را به مسیر این کشورها و حمایت آنها از این اقدام و نیز مهم‌ترین چالش‌های امنیتی و سیاسی منطقه و لزوم همکاری همگانی برای مقابله با این چالش‌ها مشروط دانستند. 

منابع مذکور همچنین درباره مشارکت کشورهای خلیج‌فارس در این نشست در بالاترین سطوح به ویژه حضور «تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر قطر گفتند: «احضور امیر قطر تا کنون تأیید نشده و حتی مشارکت نماینده وی در این نشست نیز موضوعی وارد است».  

«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه قطر روز گذشته اعلام کرده بود که بحران خلیج‌فارس مرحله بن‌بست را پشت سر گذاشته است.

خبرگزاری رسمی قطر گزارش داد که عبدالرحمن آل ثانی در سخنرانی در همایش گفت‌و‌گوهای مدیترانه در رُم گفت که مذاکرات جاری درباره بحران خلیج‌فارس باعث پیشرفت شده است. 

وی افزود: «ما از مرحله رکود و خواسته‌های ۱۳ گانه به مذاکرات با هدف تفکر درباره آینده رسیده‌ایم». 

آل ثانی در ادامه توضیح داد که در هفته‌های اخیر از تمرکز بر مسیر مسدود در بحران خلیج‌فارس به گفت‌وگو درباره دیدگاه آینده در حوزه روابط با عربستان سعودی منتقل شده‌ایم و امیدواریم که این مذاکرات به پیشرفتی منجر شود که پایان بحران را رقم زند.

وی همچنین مشارکت امارات و عربستان و بحرین در جام خلیج‌فارس را گامی مثبت توصیف کرد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند