کدخبر: ۳۱۵۹۱۹ لینک کوتاه

پیشتازی ائتلاف چپ‌ها در میانه دعوای نتانیاهو و گانتز

اقتصادنیوز؛ نظرسنجی جدید پیش از برگزاری انتخابات سراسری نشان می‌دهد در فلسطین اشغالی از نزدیک شدن ائتلاف احزاب چپ‌گرا به حدود ۶۰ کرسی و اکثریت پارلمان اسرائیل حکایت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ نظرسنجی جدید در فلسطین اشغالی پیش از برگزاری انتخابات سراسری نشان می‌دهد که برای اولین بار طی 9 ماه اخیر، ائتلاف احزاب‌ چپ‌گرا می‌توانند به 60 کرسی در پارلمان رژیم اسرائیل دست پیدا کنند.

طبق پیمایش انجام‌شده توسط شبکه 13 تلویزیون رژیم اسرائیل، اگر امروز در فلسطین اشغالی انتخابات سراسری برگزار شود، حزب «آبی‌وسفید» به رهبری «بنی گانتز» حائز 37 کرسی در پارلمان می‌شود و حزب لیکود به رهبری «بنیامین نتانیاهو»  نیز 33 کرسی را از آن خود می‌کند.

به نوشته وبگاه «عروتص شوع» این نتایج که تفاوت زیادی با نتیجه‌ انتخابات پیشین در سپتامبر ۲۰۱۹ (بیست‌وششم شهریور) ندارد، نشان می‌دهد رتبه‌های بعدی کرسی‌های کنست در انتخابات سوم، متعلق به حزب لیست مشترک اعراب با سیزده کرسی، شاس و «اسرائیل بیتُنا» به رهبری «آویگدور لیبرمن» با هشت کرسی خواهد بود.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد اگر حزب لیست مشترک اعراب، حزب کارگر-گرشر، و حزب اتحادیه دموکراتیک در ائتلاف کابینه چپ‌گرای حزب آبی‌وسفید باشد، آنگاه این ائتلاف برای اولین بار طی یک سال جاری، حائز 60 کرسی در پارلمان خواهد شد.

بر این اساس، ائتلاف راست‌گرا به رهبری حزب لیکود نیز 52 کرسی را از آن خود می‌کند. این ارقام در حالی است که حزب لیبرمن هنوز برای پیوستن به ائتلاف راست یا چپ تصمیم نگرفته است.

نظرسنجی شبکه 13 تلویزیون رژیم اسرائیل همچنین از سوال‌شوندگان خواست که یک بار «گیدئون سعر» را رهبر حزب لیکود در نظر گرفته و آنگاه به سوالات جواب دهند. در این حالت، حزب لیکود ضعیف‌تر شده و به 29 کرسی دست پیدا می‌کند.

هر ائتلاف یا حزب برای تشکیل کابینه در رژیم اسرائیل، طبق قوانین باید 61 کرسی از 120 کرسی کنست را در اختیار داشته باشد.

در صورتی که نمایندگان پارلمان اسرائیل نتوانند تا پایان امروز آینده شخص مناسبی را برای تشکیل کابینه پیدا کنند، رژیم اسرائیل ناگزیر باید به سمت برگزاری سومین انتخابات حرکت کند. این در حالی است که بر اساس نظرسنجی‌ها، بعید است که انتخابات جدید هم تغییری در وضعیت کنونی ایجاد کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند