کدخبر: ۳۱۸۲۰۳ لینک کوتاه

سعودی‌ها اعتماد خود به آمریکا را ازدست داده‌اند

تحلیل نیویورک‌تایمز از علل تمایل عربستان به مذاکره

اقتصادنیوز؛ روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی درباره رویکرد تازه عربستان در خاورمیانه نوشته است سعودی‌ها که دیگر از حمایت آمریکا مطمئن نیستند، مذاکره با دشمنانشان را آغاز کرده‌اند تا درگیری‌های موجود در منطقه را کاهش دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته است، به دنبال افزایش تنش‌ها در خاورمیانه پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان، محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور مذاکره مستقیم با حوثی‌ها را افزایش داد که به کاهش حملات دو طرف انجامیده است. او همچنین موضع خود را در خصوص محاصره قطر تلطیف و تلاش کرده تا سایه جنگ را از این منطقه بردارد.

این روزنامه آمریکایی در این گزارش آورده است، تحلیلگران معتقدند که تغییر موضع عربستان از خصومت به مذاکره نشانگر آن است که سنگ بنای چند ۱۰ ساله سیاست آمریکا در خاورمیانه دیگر نمی‌تواند مورد اطمینان واقع شود.

این گزارش می‌افزاید، اقدامات آمریکا پس از حملات ماه سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان و مهم‌تر از همه، عدم عملکرد مناسب تسلیحات آمریکایی‌ که عربستان ده‌ها میلیارد دلار را صرف خرید آن کرده بود، به ریاض نشان داد که دیگر نمی‌توان روی کمک آمریکا حساب کرد یا دست‌کم نمی‌توان واکنشی را از آنان شاهد بود که انتظار می‌رود.

به گفته تحلیلگران، عربستان که حالا نگران دفاع از خود در منطقه‌ای غیرقابل پیش‌بینی است، در پی تعامل با دشمنان خود برای کاهش درگیری‌هاست.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند