کدخبر: ۳۱۹۷۱۱ لینک کوتاه

خط ونشان ترامپ برای تصمیم اخیر مجلس عراق؛ تحریم می‌شوید!

اقتصادنیوز: ترامپ عراق را تهدید کرد، در صورتی که خواستار خروج نظامیان آمریکایی باشد، به شدت تحریم می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بامداد دوشنبه در واکنش به تصویب طرح خروج نظامیان آمریکایی از عراق در پارلمان این کشور، تهدید به اعمال تحریم‌های شدید کرد.

ترامپ گفت: ما یک پایگاه هوایی فوق‌العاده گران در آنجا داریم. ساخت آن مدت‌ها پیش از دوره [ریاست جمهوری] من میلیاردها دلار هزینه برداشته است. ما [عراق را] ترک نمی‌کنیم مگر آن‌ها این پول را به ما برگردانند.

اشاره ترامپ به پایگاه هوایی بلد در 50 کیلومتری شمال بغداد است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین تهدید کرد: ما آن‌ها را طوری تحریم می‌کنیم که هرگز مشابه آن را ندیده‌اند. طوری که تحریم‌های ایران مسخره به نظر آید.

ساعاتی پیش تارنمای آکسیوس در گزارشی به نقل از دو مقام آمریکایی و یک مقام عراقی نوشت دولت تلامپ تلاش کرده است تا مقام‌های ارشد عراقی را ترغیب به جلوگیری از مطرح شدن بحث خروج نیروهای آمریکایی از عراق در پارلمان این کشور کند.

اما با شکست تلاش‌های آمریکایی‌ها، پارلمان عراق روز یکشنبه با برگزاری نشستی درباره اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، به خروج تمامی نیروهای خارجی رای داد و خواستار منع استفاده از حریم هوایی عراق به هر دلیلی توسط نیروهای خارجی شد.

وزارت خارجه آمریکا بامداد دوشنبه با ابراز ناامیدی از این تصمیم پارلمان عراق گفت: ما در حالی که منتظر توضیح بیشتر درباره ماهیت حقوقی و تاثیر قطعنامه امروز [پارلمان عراق] هستیم، به شدت از رهبران عراق می‌خواهیم که اهمیت روابط جاری اقتصادی و امنیتی میان دو کشور و حضور مستمر ائتلاف جهانی علیه داعش را بررسی دوباره کنند.

نمایندگان پارلمان عراق در کنار تصویب خروج نیروهای خارجی از کشورشان، خواستار تقدیم شکایت رسمی به سازمان ملل و شورای امنیت علیه آمریکا شدند.

 پیش از مصوبه عصر یکشنبه پارلمان عراق،‌ عادل عبدالمهدی نخست وزیر موقت این کشور با شرکت در نشست پارلمان برای بررسی طرح اخراج نیروهای آمریکایی، تاکید کرده بود: خروج فوری نیروهای خارجی از عراق یا تدوین جدول زمانی مشخص برای اجرای این اقدام دو گزینه پیش روی ما است.

این اقدام پارلمان عراق پس از انجام شد که مردم عراق در واکنش به ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس از فرماندهان الحشد الشعبی خواستار اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور شدند.

این مطلب برایم مفید است
378 نفر این پست را پسندیده اند