کدخبر: ۳۲۰۹۵۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
رسانه نزدیک به سعودی پاسخ داد؛ چرا ترور سردار سلیمانی، روسیه را به شدت نگران کرده است؟

رسانه نزدیک به سعودی پاسخ داد؛ چرا ترور سردار سلیمانی، روسیه را به شدت نگران کرده است؟

اقتصادنیوز:رانیا مصطفى در العرب، رسانه نزدیک به عربستان سعودی نوشت: موضع روسیه در قبال ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و ابو مهدی المهندس، به دست نیروهای آمریکایی در بغداد، هر چه باشد، عملیات بزرگی در این سطح از اهمیت، باعث غافلگیری مسکو و نگرانی آن برای منافعش در منطقه شد؛ علاوه بر اینکه روسیه انتظار چنین اتفاقی را نداشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: در وهله اول، روسیه از تبعات این ترور می ترسد و نگران است که عراق تبدیل به میدان درگیری بین ایران و آمریکا شده و این درگیری به دولتهای همسایه نیز کشیده شود؛ همانطور که نیروهای آمریکایی بار دیگر حضور خود در اطراف میدان گازی کونیکو را تقویت کرده و تعداد نیروهای سوری دموکرات در این منطقه نیز افزایش یافته است. بدین معنا، آمریکا نیتی برای عقب نشینی از سیطره خود بر میادین نفتی و گازی نداشته و همچنان از نیروهای سوری دموکرات خود حمایت می کند؛ امری که تلاش های روسیه برای رسیدن به توافقی بین دولت دمشق و نیروهای دموکرات را به حالت تعلیق در می آورد.

* عملیاتی در ابعاد ترور قاسم سلیمانی، پیام محکمی برای مسکو داشت؛ مبنی بر اینکه رقیب آن، واشنگتن، قادر به سیطره بر تمام جهان است.

* سلیمانی کسی است که مسکو را به حضور نظامی در سوریه دعوت کرد و علت آن، منافع مشترک روسیه و ایران بود، که برخی مربوط به بخش نظامی میدانی می شد.

با وجود سکوت روسیه در مورد حملات اسرائیل به پایگاههای ایرانی در سوریه و علیرغم رقابت اقتصادی روسیه و ایران در سوریه، روسیه به همراه ایران، تمایل دارد تا از هیمنه آمریکا در منطقه بکاهد؛ همانطور که روس ها از حضور ایران در سوریه، طی نشست امنیتی بین آمریکا، روسیه و اسرائیل که در قدس برگزار شد، دفاع کردند.

در همین رابطه، سفر ناگهانی ولادیمیر پوتین به دمشق، پس از ترور سردار سلیمانی، با هدف تاکید بر هیمنه روسیه بر سوریه و تاکید بر این مهم بود که روسیه بازیگر اصلی در میدان سوریه است.

پس از ورود به سوریه، پوتین به طرز غافلگیر کننده ای که به دور از آداب دیپلماسی بین المللی است، اسد را به مقرّ نیروهای مسلح روسیه در دمشق فراخواند؛ جایی که خبری از برافراشته شدن پرچم سوریه نبود؛ تا این اقدام روسها، دلالتی نمادین بر تبعیت سوریه از اشغال روسیه داشته باشد و سوریه و نظام حاکم بر آن، کاملا تابع روسیه محسوب شود.

 

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند