کدخبر: ۳۲۳۸۸۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

در کنفرانس خبری پایان سفر مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا؛ مطرح شد؛

اعلام مواضع اروپا درباره برجام و مکانیسم ماشه توسط جوزپ بورل

اقتصادنیوز؛ جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان سفر خود به ایران، طی یک کنفرانس خبری تصریح کرد که اروپا با فعال کردن مکانیسم حل اختلاف در برجام به دنبال از بین بردن این توافق نیست بلکه در صدد زنده نگه داشتن این توافق است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «جوزپ بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (سه‌شنبه) در پایان سفر خود به ایران، هدف از سفر خود به غرب آسیا را افزایش ثبات در منطقه و همچنین افزایش اعتماد بازیگران این منطقه توصیف کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تأکید بر لزوم ثبات در منطقه غرب آسیا گفت: «امنیت و ثبات منطقه خاورمیانه تأثیر مستقیمی بر ثبات و امنیت اروپا دارد».

بورل ادامه داد: «تحولات اخیر در منطقه در خصوص طرح صلح خاورمیانه (معامله قرن)  و تحولاتی که در زمینه برجام رخ داد، اروپا را بر آن داشت تا با بازیگران منطقه‌ای وارد گفت‌وگو شویم».

بورل جمعه به واشنگتن سفر می‌کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص سفرهای اخیر خود به منطقه با هدف تضمین ثبات در این منطقه گفت: «من به ایران سفر کردم چون مسئله ثبات بدون در نظر گرفتن ایران امکانپذیر نیست. با وزیر خارجه عربستان سعودی و امارات دیدار کردم. با رئیس‌جمهور عراق گفت‌وگو کردم. امکان سفر به عراق وجود نداشت زیرا نخست‌وزیر این کشور هنوز سوگند یاد نکرده است».

بورل تصریح کرد که تمامی این گفت‌وگوها با هدف افزایش ثبات در منطقه صورت گرفته است و در همین راستا قصد دارد جمعه این هفته به واشنگتن سفر کند.

اروپا به دنبال پایان دادن به برجام نیست

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره مکانیسم حل اختلاف تصریح کرد: «اروپا قصد ندارد با فعال کردن مکانیسم حل اختلاف برجام به این توافق پایان دهد بلکه هدف اول، زنده نگه داشتن این توافق است».

بورل در این ارتباط توضیح داد: «اقدام کشورهای اروپایی، انگلیس، فرانسه و آلمان در فعال‌سازی فعال شدن مکانیسم حل اختلاف در برجام به مفهوم آن نیست که این کشور‌ها می‌خواهند برای لغو این توافق هسته‌ای به شورای امنیت مراجعه کنند. تا جایی که من می‌دانم و با آنها در اینباره صحبت کرده‌ام، همه آنها تأیید کردند که این اقدامی برای پایان دادن به برجام نیست بلکه برای زنده نگه داشتن این توافق و زمان دادن به مذاکرات است».

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص تمایل سه کشور اروپایی برای تمدید جدول زمانی مکانیسم حل اختلاف برجام گفت: «آنها موافق تمدید محدودیت‌های زمانی معین شده در مکانیسم حل اختلاف برجام هستند».

جوزف بورل در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره اینکه آیا اتحادیه اروپا نیز به دنبال گسترده کردن برجام و گنجاندن موضوعاتی چون مسئله موشکی در توافق با ایران است، گفت: «برخی به دنبال گسترش این توافق هستند. اما این موضوع به من بعنوان هماهنگ کننده این توافق هسته‌ای، مربوط نمی‌شود. هماهنگ‌کننده توافق مسئول هماهنگ کردن توافق موجود است. اگر خواستار گسترش این توافق هستید، انجام دهید اما هماهنگ‌کننده توافق مسئولیت مدیریت توافقی را دارد که مورد تأیید قرار گرفته است».

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند