سازمان ملل نسبت به رشد پوپولیسم و نژادگرایی هشدار داد

کدخبر: 323944
اقتصادنیوز: دبیرکل سازمان ملل متحد با هشدار نسبت به چشم انداز تاریک آینده جهان که منجر به رشد پوپولیست‌ها و نژادگرایی می شود، گفت: بیش از گذشته برای حرکت موج دیپلماسی صلح فشار می‌آورم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،آنتونیو گوترش روز سه شنبه در نشست خبری با رسانه‌های مقیم سازمان ملل متحد، سال ۲۰۲۰ میلادی را نقطه عطفی برای هفتاد و پنجمین سال تاسیس سازمان ملل متحد دانست و افزود: اغلب اوقات، دولت‌ها و موسسات بین المللی مکان‌هایی برای صحبت کردن و نه گوش دادن در نظر گرفته می‌شوند. 

وی ادامه داد: من می‌خواهم که سازمان ملل متحد گوش کند،  بنابراین ما سالگرد خود را با گفت‌وگو در هر گوشه دنیا در مورد آینده ای که می خواهیم و سازمان ملل متحدی که نیاز داریم، نشانه گذاری می‌کنیم.

دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه شکی نیست مردم حرف های زیادی برای گفتن دارند، اضافه کرد: نارضایتی در خیابان ها و میادین در سراسر جهان اثبات این مساله است که مردم می‌خواهند شنیده شوند.

 گوترش با بیان اینکه آنها از رهبرانشانشان خواستار پاسخگویی به اضطراب‌هایشان هستند، اظهار کرد: این بدان معناست که به چالش‌های با پیامدهای جدی و آنچه را که من چرخه معیوب می نامم که هر روز ما را تعریف می کند، توجه کنند.

وی تصریح کرد: چنین چرخه معیوبی در حوزه صلح و امنیت، به درگیری ها طولانی تر ، کشنده تر و احتمالا فزونتر از روز نخست، منجر می شود. تنش ها در پایان سال گذشته زیاد بود  اما ما در تعدادی از کانون ها در جهت صحیح حرکت می کردیم. ما شاهد علائمی از کاهش تنش و برخی پیشرفت‌ها بودیم.

دبیر کل سازمان ملل متحد با بیان اینکه همه چیز کرده است، یادآور شد: من در مورد نسیم امید صحبت کرده ام اما امروز باد جنون، جهان را فرا گرفته است. از لیبی تا یمن تا سوریه و فراتر از آن، تنش بازگشته است، تسلیحات جریان دارند و تهاجمات در حال افزایش است.

گوترش تاکید کرد: همه شرایط متفاوت هستند اما یک احساس بی ثباتی در حال رشد و تنش‌هایی که به مویی بند است، باعث می شود که همه چیز به مراتب پیش بینی ناپذیرتر و کنترل نشدنی تر باشد و خطر بیشتر اشتباه محاسباتی وجود دارد.

 وی با بیان اینکه قطعنامه های شورای امنیت قبل از خشک شدن جوهر، مورد بی احترامی قرار می‌گیرند، افزود: ما می توانیم ببینیم که چگونه مشکلات از یکدیگر تغذیه می کنند. با فروپاشی اقتصادها، فقر همچنان عمق بیشتری می یابد.

 دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: هرچه چشم اندازهای آینده تاریک به نظر می رسند، روایت‌های پوپولیستی و ملی گرایی قومی جذابیت پیدا می کنند. با افزایش ناپایداری، سرمایه گذاری خشک می شود و چرخه توسعه کاهش می یابد.

 گوترش اضافه کرد: وقتی درگیری‌های مسلحانه ادامه یابد، جوامع به نقاط خطرناکی می رسند و هرچه دولت ضعیف شود، تروریست ها قوی تر می شوند و این خلاء را به دست می گیرند.

وی تاکید کرد: در سال پیش رو، فشار می آورم تا چرخه‌های معیوب رنج و درگیری را بشکنم و تلاش بیشتری برای حرکت موج خروشان دیپلماسی صلح وارد می کنم.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما