کدخبر: ۳۲۶۰۷۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رکورد حضور در ماه شکسته شد

اقتصاد نیوز:لندر و کاوشگر چانگ‌ای چهار کار خود را برای روز پانزدهم قمری در حاشیه ماه از سر گرفتند و به این ترتیب رکورددار حضور در ماه شدند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری فارس ، لندر و کاوشگر چانگ ای چهار کار خود را برای روز پانزدهم قمری در حاشیه ماه از سر گرفتند و به این ترتیب رکورددار حضور در ماه شدند.

طبق برنامه مرکز اکتشافات اداره ملی فضایی چین، هر دو در وضعیت عادی قرار دارند و مأموریت خود را در حال حاضر مجدد آغاز کرده‌اند.

ماه‌نورد چین که یوتو نام دارد تاکنون ۳۶۷.۲۵ متر در حاشیه دور ماه حرکت کرده و قصد دارد شمال غربی و سپس جنوب غربی را هدایت کند تا اکتشافات علمی خود را ادامه دهد.

کاوشگر Chang'e-۴ در چین در تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۱۸ پرتاب و نخستین  فرود نرم در دهانه فون کارمن در حوضه قطب جنوب-آیتکن در حاشیه ماه در تاریخ ۳ ژانویه سال ۲۰۱۹ انجام شد.

مریخ نورد Yutu-۲ بسیار طولانی‌تر از عمر طراحی سه ماهه خود کار کرده است و به طولانی‌ترین ماه‌نورد جهان تبدیل شده است.

یک روز قمری برابر با ۱۴ روز بر روی زمین است؛ کاوشگر چانگ ای چهار به دلیل کمبود انرژی خورشیدی در طول شب قمری به حالت خفته تغییر مکان می‌دهد.

وظایف علمی مأموریت چانگ ای چهار شامل انجام مشاهدات نجومی رادیویی با فرکانس پایین، بررسی زمین و فرم‌های زمینی، تشخیص ترکیب مواد معدنی و ساختار سطح کم عمق قمری و اندازه گیری تابش نوترون و اتم‌های خنثی است.

چین قصد دارد نخستین کاوشگر مریخ و کاوشگر چانگ ای ۵ را نیز عرضه کند تا نمونه‌های قمری در اواخر سال جاری به زمین بازگردد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند