کدخبر: ۳۲۸۵۲۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
حرکت جالب یک دختر ۷ ساله در مسابقات شطرنج

حرکت جالب یک دختر ۷ ساله در مسابقات شطرنج

اقتصادنیوز : یک دختر شطرنج‌باز هفت ساله برای اینکه رقیبش از شکست ناراحت نشود، در بازی برده به تساوی رضایت داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، هر چند در ورزش حرفه‌ای فاصله زیادی با روح جوانمردی ایجاد شده و هدف تنها رسیدن به پیروزی شده است، اما روح جوانمردی هنوز در ورزش از بین نرفته است. البته این بزرگی و جوانمردی مردی ربطی به سن سال و جنسیت ندارد؛ از جهان پهلوان غلامرضا تختی که متوجه می‌شود پای حریفش آسیب دیده و حتی یک بار هم در طول مسابقه دست به پای راست حریفش نمی‌زند گرفته، تا بهسا مقصودی ۷ساله که به دلیل گریه و ترس حریفش از باخت در مسابقات بین المللی شطرنج کاسپین از پیروزی بر او می‌گذرد.

بهسا مقصودی که به تازگی سالگرد هفت سالگی خود را جشن گرفته است با این حرکت بسیاری را حیرت زده کرد. او با این حرکت نشان می‌دهد که دل بزرگ نیازی به داشتن سن و سال زیاد ندارد.

صاحب مقصودی پدر این دختر شطرنج باز، در باره حرکت جوانمردانه دخترش گفت: بهسا در مسابقات بین المللی شطرنج کاسپین کاپ که در هفته‌ی آخر بهمن ماه در سالن یادگار امام رشت برگزار شده بود شرکت کرد. به لحاظ قهرمانی، چون بهسا تازه کارش را شروع کرده انتظار کسب مقام از او را نداشتیم. از ۹ دور که او به رقابت پرداخت سه امتیاز کسب کرد. همچنین بهسا موفق شد در بین حدود ۹۰۰ شطرنج باز مقام حدود ۳۰۰ را به دست بیاورد.

پدر بهسا اضافه کرد:حرکت جوانمردانه او در دور آخر رخ داد. جایی که بهسا برنده بود و می‌توانست با یک حرکت به پیروزی برسد و حریفش را مات کند. به دلیل اینکه حریف او هم کم سن و سال بود و کار را برای خود تمام شده می‌دید شروع به گریه کرد. بهسا دلش برای او می‌سوزد و به حریفش که در حال گریه بود پیشنهاد مساوی می‌دهد. بعد از تساوی حریفش هم از کار بهسا خوشحال شده و لبخند می‌زند. این حرکت از دید برگزار کنندگان جالب بود و برگزارکنندگان از بهسا به دلیل این حرکت تجلیل کرده و به او کاپ اخلاق دادند.

او افزود: دخترم شب گذشته تولد هفت سالگی اش را جشن گرفت و زمانی که او به رقابت می‌پرداخت هنوز هفت سالش هم نشده بود. همین که او با این سن و سال موفق شده در مسابقه بین المللی شرکت کند و سه امتیاز کسب کند جای شکرش باقی است.

همچنین بهسا مقصودی هفت ساله، در باره این حرکتش گفت: زمانی که دیدم حریفم گریه می‌کند من پیشنهاد مساوی را به او دادم.

او در پاسخ به اینکه اشکالی نداشت با این تساوی در مسابقات امتیاز از دست می‌دادی؟ گفت: هیچ اشکالی نداشت و خیلی خوشحالم.

حال دختری که تازه وارد سن هفت سالگی شده و کلاس اول است اینطور به دیگر ورزشکاران و دیگر افراد جامعه درس گذشت و فداکاری می‌دهد. او با این کار خود نشان می‌دهد گذشتن و بزرگی نیاز به سن و سال و جنسیت ندارد و خنده حریفش را بر پیروزی ترجیح می‌دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند