چرا مردان بیشتر از زنان به کرونا مبتلا می‌شوند؟

کدخبر: 331017
اقتصادنیوز:درحالیکه ویروس کرونا به گرفتاری عظیمی برای اکثر کشورهای حهان تبدیل شده، دانشمندان و محققان به دنبال این هستند که بدانند واقعاً چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس کشنده هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازشفقنا،خبرگزاری فرانسه اعلام کرد؛ سازمان بهداشت جهانی تقریباً از همه کشورها، آمارهای مربوط به ابتلا و مرگ بر اثر کرونا را براساس سن و جنس دریافت می‌کند. این آمارها نشان می‌دهند که میزان مرگ و میر مردان براثر این ویروس بیشتر از زنان است. اما محققان هنوز هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برای این تفاوت در مرگ و میر نرسیده‌اند.

محققان دانشگاه یوسی‌ال انگلیس می‌گویند آمار کشورهای مختلف نشان می‌دهد که مردان از ده درصد تا دو برابر بیشتر از زنان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند.

با اینکه هنوز دانشمندان به هیچ دلیلی برای این تفاوت در تلفات نرسیده‌اند اما به قطعیت می‌گویند که داشتن سن بالا، بیماری پیش‌زمینه‌ای و مرد بودن عوامل مهمی در ابتلا به کرونا هستند. در همه آمارهای به دست آمده از  چین، ایتالیا، اسپانیا و انگلیس مردان بیشتر از زنان به خاطر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

بخشی از این تفاوت را می‌توان در نوع رفتارهای مردان یافت چرا که مردان بیشتر از زنان سیگار و الکل مصرف می‌کنند و به همین خاطر دارای شرایط ریوی نامناسب‌تری هستند. همینطور می‌توان گفت مردان کمتر از زنان به بهداشت دست و صورت اهمیت می‌دهند و نشانه‌های اولیه بیماری و مراجعه به پزشک را نیز رعایت نمی‌کنند.

محققان همچنین فرضیه‌های ژنتیکی را نیز در ابتلای بیشتر مردان به کرونا مطرح کرده‌اند. زنان که دارای ژن ایکس هستند از نظر ژنتیکی و هورمونی دارای قدرت بیشتری در بخش تنفسی و ریوی هستند. ژن ایکس این امکان را می‌دهد که زنان پاسخ‌های ایمنی بهتر و بیشتری به بیماری بدهند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما