کدخبر: ۳۳۱۴۰۰ لینک کوتاه

جزئیات جلسه تعیین‌تکلیف معتادان رهاشده در سطح پایتخت

اقتصادنیوز: دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در خصوص روند مجدد جمع‌آوری معتادان متجاهر سطح شهر تهران توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز «مصطفی هادیزاده» دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در گفت‌وگو با ایلنا درباره تصمیمات اخذ شده در خصوص جمع‌آوری معتادان متجاهر از سطح شهر تهران گفت: در جلسه‌ای که در همین رابطه شب گذشته در جلسه ستاد مقابله با کرونا در شهر تهران برگزار شد، قرار بر این شد که موضوع جمع‌آوری معتادان متجاهر در این ستاد مطرح شود. 

وی ادامه داد: در این جلسه همچنین مقرر شد؛ موضوع نگهداری معتادان بیش از ۶ ماه در مراکز نگهداری مطرح و در این باره تصمیم‌گیری شود تا ۵ هزار معتادی که همچنان در مراکز نگهداری هستند، ترخیص نشوند. 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران تصریح کرد: با توجه به شیوع کرونا نمی‌توانیم معتادان متجاهر را مانند طرح‌های قبلی جمع‌آوری کنیم و یک فرآیند تست کرونا و غربالگری بیماری برای این معتادان باید انجام شود. 

هادیزاده یادآور شد: در همین زمینه دو مرحله تست کرونا در دو دوره ۱۴ روزه روی معتادان انجام خواهد شد. البته این فرآیند نیاز به یک پروتکل و فضاهای متفاوتی دارد که قرار است؛ دستگاه‌های متولی مانند شهرداری، بهزیستی، سازمان زندان‌ها، نیروی انتظامی و ... این موضوع را نهایی کرده و برای تصویب به ستاد پیشنهاد دهیم. همچنین جمع‌آوری معتادان نیز به این موضوع بستگی دارد که کمیته درمان وزارت بهداشت چه تعداد از فضاهای پیشنهادی را با چه تعداد از ظرفیت تایید می‌کنند. 

وی ادامه داد: قرار است طی دو الی سه روز آینده در خصوص ایجاد فضاهای مناسب برای غربالگری، قرنطینه و همچنین نیروی انسانی تمهیداتی اندیشیده شود و پس از تصویب ستاد کار جمع‌آوری معتادان آغاز شود. 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات اعضای کمیته این است که فضاهای لازم را پیشنهاد داده تا بررسی شده و مشخص شود آیا با دستورالعمل‌های بهداشتی پیشگیری از شیوع کرونا همخوانی دارد یا خیر؟

هادیزاده یادآور شد: بعد از جمع‌آوری معتادان باید از آنها دوبار تست کرونا گرفته شود؛ در مرحله اول اگر فرد معتاد دارای بیماری کرونا بود، برای درمان به مراکز درمانی منتقل می‌شود و اگر تست منفی بود به مدت ۱۴ روز در مراکز قرنطینه نگهداری می‌شود تا چنانچه علائم نهفته بود، مشخص شود و دوباره از فرد بیمار بعد از دوره دوم ۱۴ روزه تست گرفته می‌شود، اگر تست مثبت باشد به مراکز درمانی منتقل و چنانچه منفی باشد به مراکز نگهداری معتادان متجاهر ارجاع داده می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند