کدخبر: ۳۳۱۸۲۷ لینک کوتاه

باورهای غلط تغدیه‌ای را بشناسید

​اقتصاد نیوز:یک متخصص تغذیه با اشاره به برخی باورهای غلط تغذیه‌ای، گفت: زیاده روی در خوردن هر ماده غذایی اشتباده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم ، به طور حتم همه افراد جامعه از اهمیت تغذیه در سلامتی و کمک به پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها آگاه هستند؛ از این رو یکی از دغدغه های این روزهای بسیاری از مردم که با بیماری کرونا مواجه هستیم این است که در کنار رعایت اصول بهداشتی، چه اصولی را در تغذیه رعایت کنند.

دکتر احمدرضا درستی، متخصص تغذیه نکاتی را بیان کرده است که با مشاهده ویدیوی زیر می‌توان از آنها بهره‌مند شد.

وی در بخشی از سخنان خود گفت:طبق طب سنتی، درست است که برخی مواد غذایی با افزایش ضربان قلبمان، بدن را گرم می‌کنند که به آنها «گرمی» می‌گویند. برخی مواد غذایی نیز «سرد» هستند اما هیچ‌یک از این موارد باعث نمی‌شود آمادگی ما در برابر بیماری بیشتر یا کمتر شود. برخی افراد برای رشد قد کودک خود روزی 10 لیوان شیر به آنها می‌دهند در حالی کلسیم زیاد باعث اختلال در جذب آهن بدن می‌شود و استفاده روزانه دو لیوان شیر کافی است.

این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: زیاده‌روی در خوردن مواد غذایی مانند آویشن، نعنا، لیمو ترش، سیر و غیره نیز درست نیست. دو حبه سیر در غذای روزانه کافی است این در حالی است که برخی از افراد سیر را به صورت درسته می‌بلعند درحالی که بی فایده است و دفع می‌شود ضمن اینکه اثر بخشی این کار هیچ منبع علمی ندارد. 

وی همچنین گفت: برخی افراد به گیاهخواری تمایل دارند در حالی که این کار برای یک دوره دو ماهه خوب است اما دائمی شدنش ایراد دارد. ضمن اینکه در کتب آسمانی نیز به خوردن گوشت اشاره شده است.

درستی، درباره اضافه‌وزن به دنبال عدم تحرک در خانه‌نشینی گفت: ما نباید فکر کنیم امروز مقداری غذا بیشتر می‌خوریم و بعدا اضافه وزن را اصلاح می‌کنیم. بعضی از این رویه‌ها لطماتی به بدن میزند که جبران‌ناپذیر هستند. باید میزان و زمان خواب را دوباره تنظیم کرد. علاوه بر غذا، زمان خواب را هم باید تنظیم کرد.

و ی درباره مصرف بی‌رویه کیک، شیرینی و بستنی در این ایام گفت: شیرینی‌ها، آجیل‌های شور و بستنی را باید با فاصله خیلی زیاد مصرف کرد. مثلا بستنی را باید هر ما یک بار مصرف کرد. کله‌پاچه برای بعضی‌ها یک بار در سال مفید است و نهایتا برای بچه‌ها که در سن رشد هستند و در کوتاه مدت چربی به بدن آنها اثر منفی ندارد، شاید هر دو ماه یک بار مناسب باشد و نه بیشتر. اینکه خانواده‌ها در کیک و شیرینی که در خانه درست می‌کنند، حجم قابل توجهی شکر و روغن می‌ریزند، متوجه اثرات این بمب‌های انرژی نیستند. هر قاشق روغن، 130کیلوکالری انرژی دارد که این یعنی یک ساعت پیاده‌روی! کدام فرد پیدا می‌شود که برای هر قاشق روغنی که مصرف می‌کند، یک ساعت پیاده‌روی کند؟

این متخصص درباره اینکه آیا کیک‌هایی که بدون خامه تهیه می‌شوند هم ضرر دارد گفت: ببینید این کیک با چه چیزی تهیه شده است؟ غیر از این است که با آرد سفید و شکر و روغن و تخم مرغ و شیر و ماست تهیه شده است؟ اینها همه انرژی‌های اضافی هستند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند