​هشدار در مورد اختلال وسواس فکری در دوران پساکرونا

کدخبر: 331838
اقتصاد نیوز: یک روانشناس بالینی گفت: بزرگ‌ترین تهدید در دوران قرنطینه خانگی بی‌برنامگی، نداشتن هدف و قرار دادن خود در برابر بمباران اخبار و اطلاعات مرتبط با کروناست.

به گزارش اقتصاد نیوز، عباس انصاری مشاور و روانشناسی بالینی درباره  اختلال وسواس فکری در پساکرونا به فارس گفت: بزرگترین تهدید در دوران قرنطینه خانگی، بی برنامگی، نداشتن هدف و قرار دادن خود در برابر بمباران اخبار و اطلاعات مرتبط با کرونا است که همین امر اگر از سوی خود افراد مدیریت نشود بی شک باعث پدیدار شدن اختلال وسواس در آینده خواهد شد.

وی تصریح کرد: بی تردید خود مراقبتی و رعایت بهداشت در شرایط کنونی یکی از موضوعات مهم فردی و حتی اجتماعی است چرا این روزها سلامتی افراد در گروه سلامتی دیگران است ولی باید توجه داشت که رعایت بهداشت باید کنترل شده و در مدیریت افراد باشد و نباید ترس ابتلا به ویروس کرونا آنها را مجبور به رفتارهای افراطی و خارج از مدیریت کند.

وی ادامه داد: کسانی که به طور پیوسته پیگیر خبرهای کرونا هستند و به شکل افراطی از مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی استفاده می کنند باید توجه داشته باشند که به شدت در معرض اختلال وسواسی- اجباری یا (OCD) هستند که اگر از امروز به آن توجه نکنند دچار این شکل از وسواس می شوند.

انصاری اضافه کرد: وسواس با افکار اضطرابی، غیر قابل کنترل، ناخواسته، رفتارهای متداول و تکراری که فرد را مجبور می کند آنها را انجام دهید بروز می کند و این روزها جامعه به شدت در برابر این تمرکز و رفتارهای تکراری در موضوعات بهداشتی و ضد عفونی قرار دارد و این هشدار برای دوران پسا کرونا است.

این روانشناس بالینی بی برنامگی و نداشتن فعالیت بدنی در قرنطینه خانگی را مهمترین عامل بروز وسواس دانست وافزود: خواب کافی، داشتن برنامه منظم ورزشی هر چند به شکل محدود و خانگی، ارتباط پیوسته تلفنی با دوستان و نزدیکان، دور نگهداشتن خود و اطرافیان از اخبار منفی، مطالعه و انجام بازی و یا تفریح از جمله مواردی است که می توان برای کاهش استرس و اضطراب و البته کنترل رفتارهای وسواسی از آنها استفاده کرد.

وی ابراز کرد: در روزهای کرونایی نباید مغز و فکر را روی این موضوع متمرکز کرد اگر چه قرنطینه خانگی جزو لاینفک کنترل این ویروس است ولی باید توجه داشت که قرنطینه خانگی را نباید به حبس و زندان تبدیل کرد بلکه می بایست فضای منزل را شاداب، با طراوت و مملو از افکار مثبت و روحیه بخش کرد.

انصاری خاطر نشان کرد: کرونا و مقابله با این بیماری نباید مزاحم و منحرف کننده روند زندگی باشد اگر افراد از آلودگی و ناپاکی ها می ترسند و ممکن است کارهای تمیزکاری و ضدعفونی دقیق تری را نسبت به قبل انجام دهند نشانه وسواس نیست ولی باید این خود مراقبتی تحت کنترل و مدیریت باشد و توجه و تکرار مسائل بهداشتی نباید فرد را دچار یک اضطراب دائمی کند.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید