کدخبر: ۳۳۲۵۴۱ لینک کوتاه

بازگشت هزاران پناهنده سوری به وطن به دلیل خطر کرونا

پناهندگان سوری که از زمان وقوع جنگ آواره شده بودند علی‌رغم احتمال وقوع جنگ مجدد، به دلیل خطر ابتلا به کروناویروس در اردوگاه‌های پناهندگی، به استان جنگ‌زده ادلب بازگشتند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، هزاران نفر از آوارگان جنگ سوریه به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در اردوگاه‌های شلوغ پناهندگان در نزدیکی مرز ترکیه و علیرغم احتمال بروز درگیری‌های مجدد و بیشتر در منطقه، به خانه‌هایشان در استان ویران‌شده‌ی ادلب بازگشتند.

سال گذشته با وقوع جنگ شهری حدود یک‌میلیون سوری از ادلب و حومه آن در شمال غربی سوریه فرار کردند. پس از آن نیروهای دولتی با حمایت روسیه پس از نه سال جنگ، اقدام به بازپس‌گیری این مناطق که در اشغال شورشیان بود، کردند.

هنوز هم در شمال غربی سوریه حتی یک مورد ابتلا به کرونا گزارش و تأیید نشده است، اما پزشکان از کمبود زیرساخت‌های پزشکی در مناطق ویران‌شده‌ی جنگی سخن به میان آوردند که با هجوم آوارگان جنگ از اردوگاه‌ها به منطقه، ممکن است شیوع بیماری به سرعت رخ داده و به یک فاجعه انسانی تبدیل شود.

وانت‌ها و کامیون‌هایی که حامل اسباب و اثاثیه آوارگان سوری بودند در جنوب استان ادلب با جاده‌ی مسدود شده روبه‌رو شدند. جاده‌ای که از طریق آن خانواده‌های سوری ماه‌ها قبل در اثر حملات هوایی از منطقه می‌گریختند.

گروه هماهنگی‌های واکنش سوریه (آژانس امداد و کمک در شمال غربی سوریه) اعلام کرده است که از زمان آتش‌بس 103 هزار و 459 سوری به خانه‌های خود در استان‌های حلب و ادلب بازگشته‌اند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند