کدخبر: ۳۳۳۶۲۱ لینک کوتاه

رقابت پورشه با تسلا

اقتصاد نیوز:تایکان نخستین گام بزرگ کمپانی پورشه برای تولید خودروهای تمام الکتریکی محسوب می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از دیجیاتو، این خودروساز آلمانی که خود را برای ارایه مدل های برقی بیشتر آماده می کند، تایکان کراس توریسمو و همچنین نسخه تمام الکتریکی ماکان و 718 را نیز در آینده نزدیک به جمع محصولات سبز خود اضافه خواهد کرد.

رقابت پورشه با تسلا
 

 

از همان روزهای اول عرضه تایکان و با توجه به افزایش تعداد خودروهای برقی شرکت پورشه، بسیاری این خودروساز آلمانی را رقیب مستقیم تسلا دانسته و با آن مقایسه می کنند. اما ظاهرا این مساله چندان به مذاق پورشه خوش نیامده، چرا که اخیرا یکی از مدیران کمپانی اعلام کرده رقابتی با تسلا ندارند.

میشائیل اشتاینر (Michael Steiner) مدیر بخش تحقیق و توسعه پورشه چند وقت پیش در مصاحبه با Automotive News گفته این کمپانی تسلا را به عنوان تهدید مستقیم در نظر نمی گیرد. وی معتقد است برخلاف پورشه، تسلا تیراژ بالا را دنبال می کند و می خواهد مثل مدل 3 خودروهای الکتریکی را در مقیاس انبوه بسازد، امری که پورشه هیچوقت تمایلی به آن نداشته و وارد چنین رقابتی نخواهد شد.

مقایسه سرعت شارژ پورشه تایکان و تسلا مدل 3

آقای اشتاینر در این باره گفته:

هر چند مردم دوست دارند ما را در مقابل هم قرار دهند، ولی ما تسلا را رقیب مستقیم تصور نمی کنیم. با خودرویی مثل مدل 3 واضح است که آنها به دنبال ورود به کلاس خودروهای تولید انبوه هستند.

قیمت گذاری تایکان نشان می دهد که پورشه در زمینی متفاوت با تسلا بازی کرده و حداقل در زمان فعلی قصد تقلید از آن را ندارد. بد نیست بدانید در ایالات متحده قیمت مدل پایه تایکان از 103,800 دلار آغاز می شود، نسخه های پرچمدار توربو و توربو S نیز به ترتیب 150,900 و 180,000 دلار قیمت دارند.

رقابت پورشه با تسلا

در مقابل تسلا مدل 3 با پرداخت تنها 39,990 دلار قابل خرید است؛ نسخه پایه از مدل S هم که به لحاظ مشخصات نزدیکی بیشتری با تایکان دارد، 79,990 دلار قیمت گذاری شده است.

علاوه بر فاکتور قیمت، پورشه از لحاظ تکنولوژی باتری و مسافت قابل پیمایش نیز با تسلا رقابت نمی کند. به گفته آقای اشتاینر، خودروساز آلمانی به دنبال پیشگام بودن در مسافت قابل پیمایش خودروهای برقی نیست، بلکه می خواهد از باتری های کم حجم تر و سبک تر که در زمانی کوتاه تر شارژ می شوند، استفاده کند.

برای مقایسه باید اشاره کنیم بهینه ترین نسخه تایکان بر اساس استاندارد EPA توانایی پیمایش 201 مایل مسافت (323 کیلومتر) را دارد، حال آنکه نسخه Long Range تسلا مدل S قادر است تا 373 مایل (600 کیلومتر) مسافت را بدون نیاز به شارژ مجدد طی کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند