دولت برزیل در آستانه فروپاشی

کدخبر: 334608
اقتصادنیوز : استعفای وزیر دادگستری برزیل به‌دلیل تلاش رئیس جمهور برای مداخله در امور پلیس فدرال و شکست او در مهار ویروس کرونا، دولت این کشور را در خطر فروپاشی قرار داده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، استعفای وزیر دادگستری، اخراج وزیر بهداشت و حفر گورهای دسته‌جمعی برای قربانیان رو به افزایش ویروس کرونا، دولت برزیل را غرق در بحران کرده است.

به نوشته روزنامه «گاردین»، درپی اعلام استعفای «سرجیو مورو» وزیر دادگستری برزیل، معترضان خواستار استیضاح «ژایر بولسونارو» رئیس جمهور این کشور به‌دلیل دخالت در امور پلیس فدرال شدند.

مورو در زمان وزارت خود، عملیاتی با اسم «کارواش» را برای به دام انداختن مفسدین اقتصادی به راه انداخت و توانست محبوبیت زیادی کسب کند.

او می‌گوید بولسونارو به درخواست سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا «آف‌بی‌آی»، رئیس پلیس فدرال برزیل را برکنار کرده و قصد دارد فردی را جایگزین او کند که اطلاعاتی محرمانه را در اختیارش بگذارد.

یکی از روزنامه‌های معتبر برزیل نیز مدعی است پلیس فدرال در حال انجام تحقیقاتی درخصوص هجوم اخبار جعلی علیه کنگره و دیوان عالی این کشور بود که بر روی فعالیت‌های پسر بولسونارو تمرکز کرده بودند.

یکی از روزنامه‌های پرتیراژ برزیل نیز در گزارشی نوشت، افسران ارتشی که بخش مهمی از کابینه بولسونارو را تشکیل داده‌اند قصد دارند دولت را ترک کنند.

بولسونارو اواخر روز جمعه به وقت محلی، در پیامی تلویزیونی، ادعای مداخله جهت انتصاب رئیسی جدید برای پلیس فدرال به‌منظور دستیابی به گزارش‌های اطلاعاتی محرمانه را رد کرد.

وی خطاب به وزیر دادگستری مستعفی گفت: «متأسفم آقای وزیر، شما نمی‌توانی از من یک دروغگو بسازی. القای این‌که قصد داشتم بدانم در تحقیقات چه می‌گذرد صحت ندارد».

رئیس جمهور برزیل گفت، این‌که بخواهد به‌طور منظم با رئیس پلیس فدرال در ارتباط باشد کار غلطی نیست.

با این حال اظهارات مورو درباره دخالت بولسونارو در امور پلیس فدرال واکنش بسیاری از سیاست‌مداران برزیلی را موجب شد و «آگوستو آراس» دادستان کل این کشور از دیوان عالی آغاز تحقیقاتی در این زمینه را خواستار شد.

اکنون استعفای وزیر دادگستری و اخراج وزیر بهداشت محبوب برزیل از سوی بولسونارو بسیاری را درخصوص توان بقای دولت این کشور دچار تردید کرده است.

«فرناندو هنریکه کاردوسو» رئیس جمهور پیشین برزیل در پیامی توئیتری نوشت: «رئیس جمهور در حال کندن قبر خود است. او باید استعفا دهد و ما را از فرایند طولانی استیضاح خلاص کند».

علاوه بر این، سیاست‌های بولسونارو در قبال مهار ویروس کرونا نیز انتقادات گسترده‌ای را به همراه داشته است. تا کنون در برزیل بیش از ۵۰ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و نزدیک به ۴ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

گاردین نوشت، ظرفیت بیمارستان‌ها، سردخانه‌ها و قبرستان‌های برزیل در حال پر شدن است و این کشور در حال تبدیل شدن به یکی از مراکز اصلی شیوع ویروس کرونا است.

مقامات بهداشتی هشدار داده‌اند نظام بیمارستانی شهرهای مختلف برزیل از جمله «ریو دو ژانیرو» در حال فروپاشی است و متخصصان علوم پزشکی می‌گویند به‌خاطر عدم انجام تست کرونای کافی، شمار زیادی از مبتلایان در این کشور که ۲۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد، مورد شناسایی قرار نگرفته‌اند.

مقامات شهر مانائوس واقع در ایالت آمازون می‌گویند به‌دلیل کمبود فضای کافی در قبرستان‌ها، برای دفن قربانیان جدید ویروس کرونا مجبور به حفر گورهای دسته‌جمعی شده‌اند.

با این وجود، بولسونارو با شرکت در تجمع هوادارانش خواستار بازگشایی کسب‌وکارها و کاهش اقدامات پیشگیرانه شده است.

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۳ اسفند

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۳ اسفند در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده…

از دست ندهید
بلیط هواپیما