کدخبر: ۳۳۴۸۵۶ لینک کوتاه

بازار کساد فوتبال و اعداد و ارقام نجومی!

اقتصاد نیوز:همیشه با نزدیک شدن به فصل نقل و انتقالات صحبت از تیم‌های بدهکار و مشکلات اقتصادی تیم‌های داخلی است. اما اکنون می‌خواهیم به فوتبال کساد آن طرف مرزها نگاه کنیم.

به گزارشاقتصاد نیوز به نقل از ورزش آنلاین،  خوشبختانه با ظهور پدیده‌هایی همچون هالند، امباپه، آرنولد، سانچو، دی‌یانگ، دوناروما، والورده، ژائو فیلیکس، راشفورد، لائوتارو مارتینز و ... نگرانی برای لذت بردن از فوتبال پس از دوران مسی و رونالدو وجود ندارد.

این ستاره‌ها که همگی زیر ۲۲ سال سن دارند، با کیفیت فنی بالای خود هر لحظه زیر نظر مدیران باشگاه‌ها هستند تا آنان را برای تیم خود جذب کنند.

روزی که پاریسن‌ژرمن برای نیمار ۲۲۲ میلیون یورو هزینه کرد، بیشترین عدد برای بند آزادسازی بازیکن‌ها تا ۱۵۰ میلیون یورو بود و کسی فکرش را نمی‌کرد این عدد ناهنجار، به سرعت گریبان باشگاه‌ها را بگیرد.

روزی که نیمار به پاریس رفت، بارسلونا راضی شده بود برای کوتینیو ۸۵ میلیون یورو پرداخت کند اما ناگهان لیورپول قیمت او را تا ۱۲۰ میلیون یورو افزایش داد.

پس از این ماجرا رئال مادرید عجیب‌ترین رقم حق فسخ قرارداد را برای کریستیانو رونالدو و بنزما تعیین کرد. حق ترانسفر هر کدام از آن‌ها یک میلیارد یورو تعیین شده! البته رونالدو سال ۲۰۱۸ با حدود ۱۰۰ میلیون یورو راهی یوونتوس شد. همچنین این باشگاه برای سایر بازیکنان جوان و ستاره‌های خود رقم‌های ۷۵۰، ۷۰۰ و ۴۵۰ میلیون یورویی را قرار داده است.

بیشتر بازیکن‌های جابه‌جا شده از آن زمان که ارقام زیاد و غیرواقعی برای آن‌ها پرداخت شده کیفیت مورد انتظار را نداشتند. دمبله و هازارد ۱۰۰ میلیونی، دلیخت ۷۵ میلیونی، گریزمان ۱۲۰ میلیونی و مگوایر ۸۰ میلیون یورویی از جمله افراد سرشناس این لیست هستند.

در این بین، تعداد بازیکنانی که بعد از جابه‌جایی به تیم جدید کیفیت به مراتب بهتری از خود نشان داده‌اند کم است. شاید فقط بتوان از ویرجیل فن‌دایک ۷۵ میلیون یورویی و برونو فرناندز ۵۵ میلیون یورویی اسم برد که کیفیت بسیار بهتری از خود نشان داده و حتی شایسته بیشتر از این مبلغ نیز باشند.

 

مهمترین منابع درآمد

عمده جریان مالی باشگاه‌ها در طول فصل حق پخش و بلیط فروشی است. این پول‌ها و سایر درآمد‌ باشگاه‌های فوتبالی به لطف همه‌گیری ویروس کرونا کنسل شده است. حتی در صورت برگزاری ادامه بازی‌های باقی‌مانده نیز به‌نظر می‌رسد که فیفا قصد دارد مسابقات را بدون تماشاگر برگزار کند. پس خبری از درآمد حاصل از بلیط‌فروشی نیز در ادامه نخواهد بود.

علاوه بر این، برخی بخشی از حقوق بازیکنان به واسطه حضور در تیزرهای تبلیغاتی تامین می‌شد اما امروزه همه فوتبالیست‌ها در قرنطینه خانگی به سر می‌برند.

راهکار مطرح شده برای عبور از این بحران نیز کاهش دستمزد بازیکنان بود که در برخی از باشگاه‌ها اعمال شده است.

با این وجود روزانه اخبار زیادی از پیشنهاد تیم‌های بزرگ به بازیکنان و استعدادهای جوان رسانه‌ای می‌شود اما موضوع قابل بحث کاهش رقم پیشنهادی و یا به تاخیر انداختن پروسه جذب بازیکن‌ها است. مثلا رئال مادرید قصد خرید ارلینگ هالند و امباپه، دو ستاره جوان و آینده‌دار فوتبال را در تابستان امسال در نظر داشت اما بحران اخیر و کاهش درآمدها، باشگاه را مجبور کرده تا خرید این دو مهاجم برای تقویت خط حمله تیم را به تعویق بیاندازد.


از طرفی باشگاه‌ها برای رسیدن به اهداف خود سعی می‌کنند تا دیگر بازیکنان خود را وارد روند جذب بازیکن مورد نظر خود کنند. معمولا اسم بازیکنان نسبتا سن بالا یا جوانان ناشناخته همواره در این پیشنهادها وجود دارد.
حال که به نظر می‌رسد از چند هفته دیگر مسابقات لیگ‌های اروپایی پشت درهای بسته و بدون تماشاگر از سر گرفته خواهد شد، احتمالا می‌توان امید داشت که این پدیده جذاب و درآمدزا بخشی از خسارت‌های وارد شده به باشگاه‌ها را جبران کند. همچنین امیدواریم تا بی‌پولی باشگاه‌ها قیمت‌های ناهنجار بازیکنان معمولی را نیز کاهش دهد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند