افشای سند داخلی دولت آمریکا و پیش‌بینی افزایش تلفات کرونا

کدخبر: 336145
اقتصادنیوز : روزنامه نیویورک تایمز با استناد به یک سند داخلی دولت آمریکا نوشت، این سند افزایش تعداد مبتلایان به کرونا و افزایش شدید تعداد مرگ و میر روزانه تا اول ژوئن را پیش‌بینی کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایسنا، با وجود چنین گزارشی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای لغو محدودیت‌های ایالتی که هدفشان سرکوب این پاندمی است، پافشاری می‌کند.

براساس گزارش روز دوشنبه نیویورک تایمز، این سند بر پایه مدل‌سازی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌، پیش‌بینی می‌کند که کووید-۱۹ ناشی از ویروس کرونا، تا پایان مه روزانه جان ۳۰۰۰ آمریکایی را می‌گیرد و این از تلفات روزانه کنونی که براساس شمارش رویترز حدود ۲۰۰۰ تن است، بالاتر می‌شود.

روزنامه نیویورک تایمز همچنین گزارش داد، این پیش‌بینی‌ها که آژانس مدیریت اضطراری فدرال آن را به صورت نمودار جمع‌آوری کرده است، حدود ۲۰۰ هزار مبتلای جدید روزانه تا پایان این ماه را پیش‌بینی می‌کند که از حدود ۲۵ هزار مورد کنونی بالاتر است.

موسسه سنجش و ارزیابی سلامت (آی‌اچ‌ام‌ای) در دانشگاه واشنگتن اکنون تخمین می‌زند، حدود ۱۳۵ هزار مرگ و میر در ایالات متحده تا ماه اوت رقم خواهد خورد که بیشتر دو برابر میزانی است که در ۱۷ آوریل برآورد می‌شد. در آن زمان ۶۰ هزار و ۳۰۸ مرگ تا چهارم اوت پیش‌بینی شده بود.

این موسسه در توضیح اصلاحات جدید مدل پیش‌بینی خود گفته است: از آنجا که انتظار می‌رود تحرکات و تعاملات افراد در ۳۱ ایالت تا روز ۱۱ مه افزایش یابد و همچنین محدودیت‌هایی که برای فاصله‌گیری فیزیکی در نظر گرفته شده بود، ممکن است در پی آن کم‌رنگ شود، افراد نقش ناقل ویروس کرونا را ایفا خواهند کرد.

جود دیر، ‌سخنگوی کاخ سفید در واکنش به گزارش تایمز گفت: این نه سند مرتبط با کاخ سفید است و نه به کارگروه مقابله با ویروس کرونا ارائه شده و نه از بازرسی بین سازمانی رد شده است.

سخنگوی کاخ سفید افزود: سلامت مردم آمریکا همچنان اولویت اصلی رئیس‌جمهوری ترامپ است و این روند در شرایطی که ما بر تلاش‌های ایالت‌ها برای کاهش محدودیت‌ها نظارت می‌کنیم، ادامه خواهد داشت.

براساس شمارش خبرگزاری رویترز، بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار آمریکایی به ویروس کرونا آلوده شده‌اند و تاکنون حدود ۶۸ هزار تن در سراسر این کشور بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما