کدخبر: ۳۳۶۴۱۵ لینک کوتاه

در کدام کشور وضعیت اضطراری ناشی از شیوع کرونا پایان یافت؟

اقتصادنیوز: مجلس جمهوری صربستان حالت فوق‌العاده در این کشور را که به خاطر پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از اواسط اسفندماه سال گذشته برقرار شده بود، شامگاه چهارشنبه رسماً لغو کرد.

به گزارش اقتصادنیوز«آنا برنابیچ» نخست وزیر صربستان در نشست چهارشنبه مجلس نمایندگان این کشور با اشاره به اینکه دلیلی برای ادامه وضع اضطراری در کشور وجود ندارد، گفت که بنا به توصیه اپیدمیولوژیست ها تمامی شرایط برای لغو وضع اضطراری فراهم شده است.

لغو وضع اضطراری ناشی از شیوع کرونا در کشور با آرای موافق ۱۵۵ نماینده و بدون رای مخالف و یک رای ممتنع تصویب شد. مجلس صربستان ۲۵۰ نماینده دارد.

برنابیچ تاکید کرد که با وجود آنکه دو شرط مورد نیاز برای پایان دادن به وضع اضطراری ناشی از ویروس کرونا در کشور فراهم شده، نمایندگان پارلمان را به لغو آن فرا خواند.

یادآور می شود که «آلکساندر ووچیچ» رئیبس جمهوری صربستان پیش‌تر پایین بودن پنج درصد مبتلایان به ویروس از تعداد آزمایش شدگان و کاهش تعداد افرادی که از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می کنند را دو شرط ضروری برای لغو وضع اضطراری اعلام کرده بود.

پیشنهاد لغو وضع اضطراری در صربستان ناشی از شیوع بیماری همه گیر کرونا ابتدا از طرف «آلکساندر وولین» وزیر دفاع پیشنهاد شد که توسط دولت تصویب و سپس این پیشنهاد با امضای نخست وزیر و رئیس جمهوری صربستان به مجلس این کشور برای تصویب ارسال شد.

«بوشکو اوبرادوویچ» رئیس جنبش «دور» (Dever) از احزاب مخالف دولت صربستان در ابتدای شروع کار مجلس برای تصویب لایجه لغو وضع اضطراری با سوت زدن، مخالفت برخی احزاب مخالف دولت و ائتلاف حاکم را نشان داد.

«مایا گویکوویچ» رئیس پارلمان صربستان پس از دو اخطار به نماینده مخالفان، وی را بخاطر مانع تراشی در کار مجلس، توسط ماموران انتظامی از پارلمان اخراج کرد.

برخی احزاب مخالف با دولت و ریاست جمهوری بر این باورند که احزاب ائتلاف حاکم از شیوع کرونا برای منافع خود استفاده می کنند. همچنین برخی احزاب مخالف، ائتلاف حاکم در کشور را از جمله به نبودن آزادی رسانه ها در کشور متهم کرده اند که این اتهامات از طرف ائتلاف حاکم، دولت و ریاست جمهوری رد شد.

همچنین یادآور می شود که احزاب مخالف در شب های ممنوعیت خروج از منازل، با زدن بر قابلمه و دیگر ظروف، مخالفت خود با ائتلاف حاکم در کشور را ابراز داشتند.

به گفته اپیدمیولوژیست ها در صربستان؛ پس از پایان وضع اضطراری، اقدامات فوق العاده جایگزین خواهد شد که تا پایان اعلام بیماری همه گیر کرونا در کشور ادامه خواهد یافت.

استفاده از ماسک و دستکش در وسایل نقلیه عمومی، رستوران ها و قهوه خانه ها، رعایت فاصله اجتماعی، ممنوعیت برپایی اجتماعات عمومی از جمله اقدامات اضطراری در صربستان شمرده شده اند.

مدارس و دانشگاه ها، سالن سینما و تئاتر تا اواخر ماه جاری بسته خواهند ماند. پیاده روی و گردش به صورت انفرادی مجاز است، اما برگزاری جشن ها از جمله عروسی و جشن تولد پس از ۱۵ ماه ژوئن (۲۶ خرداد) مجاز خواهد بود.

فعالیت برخی کسب وکارهای عمومی در صربستان مانند آرایشگاه ها، تعمیرگاه، بازارهای سرپوشیده و سالن های ورزشی که بخاطر وضع اضطراری در کشور و پیشگیری از شیوع کرونا به طور موقت تعطیل شده بودند، مجدداً از هفته گذشته با شرایط کاری ویژه ای آغاز به کار و اتوبوس های شهری نیز از اواخر هفته جاری شروع به کار می کنند.

مهد کودک ها نیز برای فرزندانی که والدین آنان شاغل هستند از روز دوشنبه ۱۱ ماه می ( ۲۲ اردیبهشت) فعالیت خود را آغاز می کنند.

خطوط هواپیمایی مسافربری صربستان از ۱۸ ماه «می» (۲۹ اردیبهشت) فعالیت عادی خود را با شرایطی ویژه از سر خواهند گرفت.

آخرین داده های وزارت بهداشت و درمان صربستان حاکی است که تاکنون در صربستان ۹ هزار و ۷۹۱ نفر به ویروس کرونا مبتلا و ۲۰۳  نفر جان خود را از دست دادند. همچنین یک هزار و ۹۷۱ نفر از این بیماری بهبود یافتند.

اپیدمیولوژیست ها نیز با حضور در برنامه رادیو و تلویزیون دولتی صربستان با اشاره به بازگشت تدریجی فعالیت ها به حالت عادی، خاطرنشان کردند که ویروس کرونا همچنان در حال گردش در جمعیت است.

وضع اضطراری در صربستان به منظور پیشگیری از شیوع کرونا در ۱۵ مارس سال جاری میلادی (۲۵ اسفند ۹۸)؛ توسط «آلکساندر ووچیچ» رییس جمهوری این کشور در سراسر کشور اعلام شد.

ویروس کرونا برای نخستین بار ششم ماه مارس/۱۶ اسفند ۹۸ در صربستان شیوع یافت.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند