کدخبر: ۳۳۶۵۳۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وقتی پیتزا می‌خوریم چه اتفاقی در بدن ما رخ می‌دهد؟

اقتصاد نیوز:طبق اطلاعات کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده بر اساس مطالعه‌ای در مورد نوجوانان و بزرگسالان جوان که پیتزا مصرف می‌کردند، مشخص شده است که افرادی که مرتب پیتزا می‌خورند، اغلب پرخور‌تر از سایرین هستند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از انتخاب، مطالعات نشان داده اند که چربی‌های اشباع بسیار اعتیاد آور هستند. اساساً هرچه چربی‌های اشباع بیشتری بخوریم، میل بیشتری به خوردن خواهیم داشت. طبق مقاله‌ای در مجله Neuropsychopharmacology، چربی اشباع زیاد می‌تواند عملکرد‌های دوپامین را که به مناطق پاداش و انگیزه مغز شما متصل هستند، تضعیف کند و در نتیجه بدن شما بیشتر به این غذا‌ها میل پیدا خواهد کرد. اما وقتی پیتزا می‌خوریم چه می‌شود؟

وقتی پیتزا می‌خوریم چه اتفاقی در بدن ما رخ می‌دهد؟

ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهید
اگر پیتزا‌هایی مثل پیتزا پییرونی می‌خورید، ممکن است لازم باشد دوباره تجدید نظر کنید. گوشت‌های فرآوری شده مانند پپرونی، سوسیس و مواردی مشابه منجر به چاقی، برخی سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی می‌شود. خوردن مقادیر بیشتر از این گوشت‌های فرآوری شده، به ویژه اگر از منبع گوشت مطلع نیستید، می‌تواند تأثیرات منفی بر سلامت قلب شما بگذارد. همراه با مقادیر زیاد چربی‌های اشباع شده در نان، کره و پنیر که در یک تکه پیتزا دریافت خواهید کرد، این می‌تواند یک ترکیب خطرناک باشد.

وقتی پیتزا می‌خوریم چه اتفاقی در بدن ما رخ می‌دهد؟

بدن شما کربوهیدرات‌ها را به عنوان قند‌های ساده پردازش می‌کند
خطرات خوردن پیتزا لزوماً درمورد کالری که مصرف می‌کنید نیست. بلکه به نوع کالری مرتبط است. پیتزا عمدتا از ترکیبات فرآوری شده تشکیل شده است؛ بنابراین وقتی پیتزا می‌خوریم، قند‌های ساده (یا گلوکز) طی ۵-۱۰ دقیقه درون جریان خون ما جذب می‌شوند. هنگام خوردن پیتزا (پر از قند‌های فرآوری شده در نان) بدن شما به سرعت انسولین ترشح می‌کند تا به هضم غذا شتاب دهد. این مقدار انسولین می‌تواند برای ساعت‌ها افزایش یابد. بدن شما در مقایسه با غذا‌های طبیعی‌تر خیلی سریع مواد شیمیایی فرآوری شده را به داخل خون جذب می‌کند. اگر فردی چربی‌ها و قند‌های فرآوری شده را اغلب بخورد، پاسخ انسولین بدن محصول نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGEs) را در بافت خود تولید می‌کند. با گذشت زمان، این در نهایت می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در تنظیم خون شود.

وقتی پیتزا می‌خوریم چه اتفاقی در بدن ما رخ می‌دهد؟

متابولیسم شما کند خواهد شد
هنگامی که غذا می‌خورید، بدن شما به منظور هضم آن، سوخت و ساز بدن را متابولیزه می‌کند که انرژی را می‌سوزاند. به همین دلیل است که خوردن پروتئین همیشه ایده خوبی است. طبق مطالعه‌ای که توسط موسسه ملی بهداشت منتشر شده است، خوردن مقدار زیادی از چربی‌های اشباع باعث کند شدن متابولیسم بدن می‌شود و هنگامی که غذا‌هایی مانند پیتزا می‌خورید (که تقریباً کاملاً از چربی‌های اشباع شده و قند تشکیل شده است)، بدن شما به همان اندازه سخت کار نمی‌کند، زیرا این مواد به سرعت در جریان خون ما قرار می‌گیرد. این می‌تواند منجر به سوزاندن کالری و کاهش وزن سخت‌تر شود و هیچ کس آن را نمی‌خواهد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند