کدخبر: ۳۳۷۰۰۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
درخواست از پارلمان عراق برای پیش‌برد اخراج نیروهای آمریکایی

درخواست از پارلمان عراق برای پیش‌برد اخراج نیروهای آمریکایی

اقتصادنیوز : یکی از قانون‌گذاران عراقی می‌گوید شماری از نمایندگان پارلمان خواستار زمانبندی خروج نیروهای خارجی از جمله آمریکایی از عراق هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، یکی از نمایندگان پارلمان عراق از پیگیری اخراج نیروهای آمریکایی از عراق در پالمان خبر داد.

«حسن شاکر الکعبی»، رئیس فراکسیون «بدر» (وابسته به سازمان بدر عراق) یکشنبه‌شب در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی العهد این کشور گفت که فراکسیون‌هایی از پارلمان خواسته‌اند جدول‌ زمانی خروج نیروهای خارجی را مشحص کند.

پارلمان عراق ۱۵ دی ماه بعد از اقدام تروریستی آمریکایی‌ها در به شهادت رساندن سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس، جانشین رئیس الحشد الشعبی، به طرح اخراج نیروهای آمریکا از عراق رأی مثبت داد.

یکی از مطالبات مردم عراق و احزاب سیاسی این کشور به ویژه احزاب شیعه اخراج نیروهای آمریکایی از عراق است؛ چرا که دیگر با برچیده‌شدن خلافت خودخوانده داعش و  توانمندی‌های نیروهای الحشد و ارتش عراق دیگر نیازی به حضور ائتلاف به اصطلاح ضد داعش که متهم به حمایت از تروریست‌ها بوده، نیست.

رئیس فراکسیون بدر عراق همچنین به موضوع انتخابات زودهنگام پارلمانی اشاره کرد و گفت برگزاری چنین انتخاباتی نیازمند اعمال قدرت از سوی دولت جدید و زمینه‌سازی برای این انتخابات است.

مصطفی الکاظمی که پنجشنبه هفته گذشته از پارلمان عراق رأی اعتماد گرفت و نخست‌وزیر شد، قول داده نیروهای خارجی را از عراق بیرون کرده و انتخابات زودهنگام که خواسته معترضان است، برگزار کند.

قانون‌گذار عراقی در مورد چند وزارت‌خانه باقی‌مانده از جمله وزارت امرو خارجه که سهم‌کردهاست،  نیز گفت که  آن‌ها باید شخصیت مورد قبول برای این وزارتخانه معرفی کنند.

پنجشنبه گذشته، از ۲۰ وزیر کابینه کاظمی، ۱۵ وزیر رأِ اعتماد گرفتند و پنج وزارت‌خانه بدون وزیر مانده است که به زودی جلسه رأی اعتماد به آن‌ها برگزار خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند