کدخبر: ۳۳۷۶۹۸ لینک کوتاه

خبرهای مرموز جدید از رهبر کره‌شمالی؛ کیم‌جونگ‌اون با برکناری ۲ مقام ارشد دوباره ناپدید شد

اقتصادنیوز؛ کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی پس از برکناری ۲ تن از عالیرتبه‌ترین مقام‌های پپونگ‌یانگ دوباره ناپدید شده است. رسانه‌های کره جنوبی، این دو تغییر را «غیر منتظره» خوانده و آن را به موضوع شایعات اخیر درباره وضعیت سلامت کیم جونگ اون مرتبط دانسته‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران؛ برخی روزنامه‌های کره جنوبی نوشتند که «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی محافظ شخصی خود و رئیس سازمان اطلاعات را برکنار کرد. همچنین حالتی از ابهام درباره اوضاع سلامتی رهبر کره شمالی و ظاهر نشدن وی از یکم ماه می تا کنون وجود دارد.

به ادعای این روزنامه رهبر کره شمالی«جانگ کیل سونگ» را از مقامش به عنوان رئیس دفتر سازمان اطلاعات (آر.گ.ب) برکنار کرده است. این سازمان در سال ۲۰۰۹ تشکیل شد و عملیات نظامی سری خود را بر ژاپن، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا متمرکز کرده است. «دفتر شناسایی عمومی» کره شمالی که اصلی ترین سازمان اطلاعاتی این کشور است.

روزنامه «کوریا هرالد» نوشت که دفتر سازمان اطلاعات مسئول انجام ماموریت های تجسسی و حملات به آمریکا و کره جنوبی است و این دفتر متهم به منفجر کردن کشتی «چویان» وابسته به نیروی دریایی کره جنوبی در سال ۲۰۱۰ و قتل همه سرنشنیان آن است.

گفته می‌شود که ژنرال «ریم کوانگ ایل» به ریاست «دفتر شناسایی عمومی» کره شمالی منصوب شده است، سازمانی که مسئول اکثر فعالیت‌های جاسوسی کره شمالی در دیگر کشورها را برعهده دارد.

روزنامه هرالد افزود که کیم جونگ اون همچنین «یون جونگ رین» محافظ شخصی اش که از سال ۲۰۱۰ از او به عنوان فرمانده ارشد گارد حمایت می کند را نیز برکنار کرده است.

طبق گزارش‌ها، «کوآک چانگ سیک» هم به فرماندهی محافظان شخصی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی رسیده است.

کوریا هرالد به نقل از یک مقام دولتی کره جنوبی نوشت: «سال گذشته ۸۰ درصد از اعضای دفتر حزب (حاکم کره شمالی) عوض شدند و همچنین از مجموع ۱۱ عضو کمیسیون امور خارجی دولت، ۹ عضو عادل ۸۲ درصد اعضا تغییر کردند».

به گفته این مقام که نامش فاش نشده، «این تغییران نشاندهنده تغییر نسل و تمرکز (کیم جونگ اون) بر اعمال تغییرات شخصی اعضا بر اساس عملکرد آنها است».

گمانه‌زنی تازه‌ رسانه‌ها درباره تغییرات در کره شمالی در حالی صورت گرفته که پیش از این شایعه‌ها در خصوص وضعیت سلامت کیم جونگ اون و حتی خبر فوت او بسیار خبرساز شده بود و در نهایت به حضور او در انظار عمومی ختم شد.

روزنامه کره جنوبی همچنین این مساله را مطرح کرده اند که کیم جونگ اون از زمان ظاهر شدنش در یکم می تا کنون (۱۵می) دیگر ظاهر نشده و از انظار پنهان شده است. علاوه بر آن بار دیگر شایعه هایی درباره سلامتی کیم به راه افتاده است.

پیش از این سازمان اطلاعات ملی کره جنوبی اعلام کرد که به رغم ظاهر شدن اندک رهبر کره شمالی در مناسبت های علنی اما او هیچ گونه عملیات جراحی یا پزشکی انجام نداده است.

کیم جونگ اون برای چندین هفته از رسانه های رسمی ناپدید شد و باعث دامن زدن به موجی از گمانه زنی ها درباره سلامت و مکانش شد.

 

کیم جونگ اون ناپدید شد

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند