کدخبر: ۳۳۸۳۶۶ لینک کوتاه

FBI سرانجام قفل آیفون را باز کرد

​اقتصاد نیوز:رییس FBI و دادستان کل ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه از اپل به خاطر عدم همکاری در باز کردن قفل آیفون‌های عامل تیراندازی ماه دسامبر در پایگاه هوایی فلوریدا انتقاد کردند. اپل این اتهامات را تکذیب کرده و می‌گوید وزارت دادگستری آمریکا به دنبال «بهانه» است تا رمزگذاری و حریم خصوصی گوشی‌ها را تضعیف کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از دیجیاتو، پلیس فدرال آمریکا روز دوشنبه پس از ماه‌ها تلاش توانست قفل آیفون‌های «محمد سعید الشمرانی»، عامل تیراندازی پایگاه هوایی پنساکولا که به مرگ چهار نفر منجر شد را باز کند و به ارتباط او با گروه القاعده پی ببرد. اپل از همکاری مستقیم در این پرونده برای باز کردن قفل آیفون سر باز زد.

«ویلیام بار» دادستان کل ایالات متحده اپل را به خاطر عدم همکاری در روند تحقیقات متهم کرد و همکاری نکردن اپل را «نا امیدی بزرگ» نامید. او در کنفرانس خبری گفت:

«اپل آیفون‌ را به گونه‌ای طراحی کرده که قفل آن‌ تحت هر شرایطی فقط توسط صاحب آن باز می‌شود. در پرونده‌هایی از این دست که صاحب گوشی تروریست، جانی خطرناک، قاچاقچی انسان یا کودک آزار است، این تصمیم اپل عواقب خطرناکی برای امنیت عمومی و ملی دارد و به نظر من غیر قابل قبول است.»

در این کنفرانس «کریستوفر ری»، رییس FBI نیز از کمپانی کوپرتینویی به خاطر عدم همکاری در تحقیقات و آنلاک نکردن آیفون‌ها انتقاد کرد. او گفت پروسه باز کردن قفل آیفون‌ها بدون کمک اپل چهار ماه زمان برده و «بخش زیادی از پول مالیات دهندگان» را نیز به خود اختصاص داده است.

اپل در واکنش به این انتقادات در بیانیه‌ای کتبی می‌گوید با مقامات رسمی همکاری کرده ولی به دلیل نگرانی از حریم خصوصی، از ایجاد «درب پشتی» در محصولاتش خودداری می‌کند. این شرکت بارها در پرونده‌های دیگر اعلام کرده که چیزی به اسم درب پشتی در آیفون‌ها وجود ندارد تا پلیس آمریکا بتواند به کمک آن به داده‌های خصوصی آیفون دسترسی پیدا کند.

اپل همچنان قصد دارد با پافشاری بر مواضع خود از ایجاد راهی برای دسترس به داده‌های آیفون‌ها خودداری کند. این شرکت می‌گوید تضعیف رمزگذاری آیفون‌ها مشکلات بزرگ تری ایجاد کرده و حملات هکی را به دردسر بزرگ تری تبدیل خواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند