کدخبر: ۳۳۸۳۹۲ لینک کوتاه

تصمیم احتمالی «جو بایدن» در خصوص برجام

اقتصادنیوز:مشاور سیاست خارجی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بدون اشاره به خروج یکطرفه کشورش از برجام و اصرار دولتمردان واشنگتن به زیاده خواهی و خلاف گویی های ضد ایرانی ،‌افزود که بایدن در صورت حضور در کاخ سفید، ضمن بازگشت به برجام به دنبال توافقی طولانی‌تر و بهتر از آن خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «تونی بلینکن» یکی از مشاوران ارشد سیاست خارجی بایدن که جزو تیم مذاکره‌کننده آمریکا در زمان باراک اوباما رییس جمهوری پیشین این کشور بود، جزئیاتی درباره چگونگی بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای با ایران در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ آشکار کرد.

بلینکن با عبور از پرداختن به خروج و بدعهدی آمریکا از برجام و مانع تراشی در اجرای آن از سوی شرکای اروپایی واشنگتن  گفت: ایران باید به پایبندی کامل به تعهداتش در توافق موجود (برجام) بازگردد. در آن صورت، دولت بایدن نیز به پایبندی [به این توافق] بازخواهد گشت، اما ما از این موقعیت به عنوان سکویی برای ایجاد توافقی بسیار طولانی‌تر استفاده خواهیم کرد.

او همچنین مدعی شد که دولت احتمالی بایدن اعتماد میان آمریکا و متحدان اروپایی خود را احیا می‌کند تا آلمان، انگلیس و فرانسه به عنوان طرف‌های برجام کمک کنند تا واشنگتن تهران را برای "توافقی بهتر" قانع کند.

اظهارات بلینکن در حالی است که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ برخلاف تعهد کشورش در قبال برجام و همچنین برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از برجام خارج شده و همه تحریم‌های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند.

بایدن که در زمان مذاکرات برجام در دولت اوباما مقام معاون رییس جمهوری را داشت، پیشتر در یادداشتی در نشریه «فارین پالیسی» سیاست خارجی خود و موضعش در قبال برجام را در صورت پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ تشریح کرده بود.

معاون اوباما در یادداشت خود که در بهمن ماه سال گذشته منتشر شد، نوشت: توافق تاریخی هسته‌ای با ایران که دولت "اوباما-بایدن" آن را مذاکره کرد، از دست یابی ایران به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری می‌کرد؛ اما ترامپ با کنار گذاشتن عجولانه آن، باعث شده که ایران برنامه هسته‌ای خود را بازگرداند.

نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا وعده داد در صورتی که تهران به اجرای کامل تعهدات خود در برجام بازگردد، او واشنگتن را دوباره به این توافق بازخواهد گرداند.

وی در عین حال گفت که از قدرت دیپلماسی و همکاری با متحدان واشنگتن برای تقویت و گسترش برجام و محدود کردن فعالیت های منطقه ای ایران استفاده خواهد کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
32 نفر این پست را پسندیده اند