کدخبر: ۳۳۹۴۳۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

افزایش سهم منابع ثابت در آلودگی هوای کلانشهرها

اقتصادنیوز :‌ معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تردد ۱۱ میلیون وسیله نقلیه اسقاطی در کشور گفت طی دو سال اخیر حتی ۱۰۰ خودرو هم اسقاط نشده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پانا ،مسعود تجریشی درباره اسقاط خودروهای فرسوده گفت: «در کشور بیش از 30 میلیون وسیله نقلیه تردد می‌کند که 11 میلیون آن اسقاطی‌ و از رده خارج است. تمکین نکردن دستگاه‌های مربوطه برای اجرای اسقاط خودروها موجب شده است که خودروهای اسقاطی از چرخه حمل و نقل خارج نشود و می‌توان گفت که طی دو سال اخیر حتی 100 خودرو هم اسقاط نشده است.»

معاون سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: «خودروهای فرسوده آلودگی بیشتری را تولید می‌کنند. اکنون عمر ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران افزایش یافته است و باید فکری اساسی برای سامانه‌های حمل و نقل عمومی در شهر تهران شود.»

تجریشی با بیان اینکه در سال 98 تعداد روزهای ناسالم در تهران به 86 روز رسید، گفت: «در حالی که طی سال‌های گذشته روزهای ناسالم در شهر تهران بالای 100 روز بود.»

وی با بیان اینکه سال گذشته از لحاظ وضع کیفی هوا، سال بسیار خوبی بوده است، گفت: «تابستان سال 98 تعداد روزهایی که به علت بالا بودن ناکس و اُزن شرایط هوا ناپاک بود به مراتب از ذرات گرد و غباری که در زمستان به علت انباشت ذرات معلق ناشی از سوخت و احتراق ناقص خودروها، بیشتر بوده است. از طرفی سال گذشته نظارت‌ها در بخش کیفیت سوخت افزایش یافت و وزارت نفت هم نسبت به سال 97 عملکرد بهتری در زمینه کیفیت سوخت داشته است.»

سهم منابع ثابت در آلودگی هوای تهران نیز رو به افزایش است

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با بیان اینکه در نیمه دوم سال مشکل آلودگی هوا در بخش افزایش غلظت ذرات معلق است، گفت: «علت 60 درصد ذرات معلق تهران وسایل نقلیه و مابقی صنایع هستند. البته سهم منابع ثابت در آلودگی هوای کلانشهرها نیز رو به افزایش است و مطالعاتی در سال 92 انجام شد که در دو سال گذشته نیز ادامه داشت، طبق این مطالعات سهم آلودگی منابع ثابت در حال افزایش است به طوری که از 15 درصد به 40 درصد رسیده و نشا‌ن‌دهنده این است که باید روی منابع ثابت نیز متمرکز شد.»

وی با تاکید بر اینکه متهم ردیف اول منابع متحرک نیز خودروها هستند، گفت: «خودروها به عنوان منابع متحرک نقش مهمی در آلودگی هوا دارند. در راستای کاهش آلودگی هوا طی دو سال اخیر موضوع معاینه فنی خودروها به طور جدی دنبال شد چون معاینه فنی منظم در کاهش آلودگی هوا بسیار نقش پررنگی دارد.»

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند