کدخبر: ۳۴۱۱۱۲ لینک کوتاه

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را به روسیه داد

اقتصادنیوز: یک مقام آمریکایی تصریح کرد این کشور پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را در اختیار روسیه و برخی دیگر از اعضای شورای امنیت قرار داده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، «کلی کرافت»، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه گفته پیش نویس قطعنامه‌ای را که خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است را میان اعضای شورای امنیت از جمله روسیه توزیع کرده است.

«واسیلی نبنزیا»، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل ماه گذشته گفت مسکو با هرگونه تلاش از سوی آمریکا برای تمدید این تحریم‌ها مخالفت خواهد کرد. ممنوعیت‌های مربوط به معاملات تسلیحاتی با ایران روز 18 اکتبر به پایان می‌رسد و آمریکا به دنبال جلوگیری از انقضای این تحریم‌ها است.

کرافت در یک کنفرانس خبری روز جمعه گفت که پیش‌نویس این قطعنامه را در اختیار کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان و استونی هم قرار داده و قصد دارد «به زودی» آن را در اختیار سایر 15 عضو این شورا هم قرار دهد.

نماینده آمریکا گفت که او می‌خواهد ابتدا با سفرای کشورها صحبت کرده تا اطمینان حاصل کند که همه می‌دانند که شورای امنیت سازمان ملل اجازه نخواهد داد این ممنوعیت‌ها در ماه اکتبر به پایان برسند.

این مقام آمریکایی گفت: «چیزی که من به طرف‌ها می‌گویم این است که روز 18 اکتبر آیا ما می‌خواهیم اجازه دهیم روسیه به ایران سلاح بفروشد؟ آیا می‌خواهیم چین سلاح بفروشد؟ می‌خواهیم اجازه دهیم بقیه طرف‌ها به ایران سلاح بفروشند؟»

وی اضافه کرد: «تأکید می‌کنم که لازم است روسیه و چین به اجماع جهانی در خصوص رفتار ایران بپیوندند. این مسئله فقط به مردم ایران مربوط نمی‌شود بلکه مربوط به کل مردم خاورمیانه است.»

آمریکا که بیش از دو سال از زمان خروجش از برجام می‌گذرد، طی هفته‌های اخیر تلاش خود را برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران -که طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد در اواخر مهرماه منقضی خواهند شد- شدت بخشیده است و حتی برای نیل به هدف خود به دنبال استفاده از ساز‌وکارهای تعریف‌شده در چارچوب برجام است.

با این حال، مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها تأکید کرده‌اند که آمریکا از برجام خارج شده و اساساً در جایگاهی نیست که بخواهد برای کشورهایی که همچنان در برجام حضور دارند، تعیین تکلیف کند.

"لوان جاگاریان" سفیر فدراسیون روسیه در تهران چندی پیش در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری «تاس» که به‌مناسبت 20 ماه مه (31 اردیبهشت ماه) ــ صدمین سالگرد روابط بین روسیه و ایران انجام شد، تأکید کرد که تلاش دولت آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی بعید است که موفق شود.

وی گفت: «تحریم تسلیحاتی ایران در تاریخ 18 اکتبر سال جاری (28 مهر ماه) به پایان خواهد رسید و من فکر نمی‌کنم که تلاش‌های دست‌وپا شکسته آمریکایی‌ها برای جلوگیری از این مسئله موفقیت‌آمیز باشد. ایالات متحده که با خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، خود با شدیدترین شکل قوانین بین‌المللی را نقض کرده و نتوانسته به تعهداتش عمل کند و اکنون هم مقامات واشنگتن در تلاشند تا کشورهای دیگر را ترغیب به پای گذاشتن در همین مسیر کنند، هرچند به عقیده من، در این راه ناکام خواهند ماند.»

این دیپلمات بلندپایه افزود: «روسیه برای رفع تحریم‌ها و ادامه همکاری‌های خود با ایران در عرصه نظامی ــ فنی مشکلی نمی‌بیند و اگر طرف ایرانی برنامه‌های خاصی را ارائه دهد، مسکو مطابق با استانداردهای بین‌المللی آنها را مورد بررسی قرار خواهد داد.»

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند