سنجاب‌های سوخته‌ای که سر از خائیز درآورد!

کدخبر: 341130
اقتصادنیوز: انتشار تصاویری از سنجاب سوخته منتسب به حادثه آتش سوزی خائیز در حالی است که این تصاویر مربوط به حادثه‌ای در سال 94 بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، آتش‌سوزی هفته گذشته در خائیز در نبود سخنگوی مدیریت بحران شایعات و اخبار جعلی در فضای عمومی جامعه در پی داشت.

انتشار تصاویری از جانوران سوخته در آتش از جمله اخبار غیر واقعی بود که با وجود تکذیب دیرهنگام از سوی مسؤولان و متولیان اما جو روانی و فضای ملتهب بوجود آمده را التیام نبخشید.

این در حالی است که با جستجوی ساده متوجه می‌شویم تصاویر سنجاب‌های سوخته مربوط به آتش‌سوزی در ارتفاعات دینارکوه شهرستان آبدانان و منطقه شاه بیشه از توابع ایلام در سال 94 بود که در نتیجه تعدادی از گونه‌های مختلف جانوری از جمله سنجاب‌ها در آتش سوختند.

در این حادثه که مرداد ماه 94 روی داد درختان تنومند و کهنسال بلوط جنگل‌های زاگرس زغال شدند جانورانی در آتش سوختند و بچه سنجاب‌ها سرگردان شدند.

همچنین کلیپی از گله گرازها منتشر و ادعا می‌شد این حیوانات وحشت زده از زبانه‌های آتش خائیز در حال فرار هستند این در حالی است که فرماندار کهگیلویه با رد این ادعا گفته بود که کوه خائیز گراز ندارد. و تصویر آهوی سوخته نیز چنین داستانی دارد.

آتش‌سوزی خائیز اگرچه باعث نابودی حجم وسیعی از طبیعت و مرتع و سوختن پرندگان و خزندگانی شد اما بر اساس بررسی‌های کارشناسانه میدانی خسارت وارده به درختان جزئی بود و هیچ خسارتی به حیات وحش نرسید.

با این حال اما فضای مجازی و برخی رسانه‌ها از روزهای پس از حادثه تصاویری از سوختن پرندگان و آوارگی حیات وحش منطقه حفاظت شده خائیز حکایت داشت و به نظر می‌رسید این واکنش‌های بی‌اساس به خاطر فقدان سخنگوی ستاد مدیریت بحران در استان بوده است.

می‌طلبد مسؤولان برای حوادث احتمالی بعدی این مهم را مد نظر قرار دهند تا از ارائه  آمار متناقض و مطالب کذب جلوگیری شود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما