کدخبر: ۳۴۱۶۰۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سردرد خوشه‌ای را دست‌کم نگیرید

اقتصاد نیوز:سردردهای خوشه‌ای چیزی بیش از یک سردرد هستند؛ اما آنها غالباً اشتباه تشخیص داده می‌شوند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسکانیوز، سردرد خوشه‌ای بیماری عصبی شدید است که گاهی اوقات به عنوان سردرد انتحاری شناخته می شود؛ زیرا بسیاری از بیماران در هنگام حملات دارای افکار خودکشی هستند.

دردی که در هنگام حمله سردرد خوشه ای احساس می شود، فریبنده است و گفته می شود که با درد زایمان قابل مقایسه است. چنین حملاتی می تواند از 15 دقیقه تا سه ساعت به طول انجامد و ممکن است چندین بار در روز اتفاق بیفتد.

درد تقریباً همیشه از یک طرف است و ویژگی های معمولی حمله ممکن است شامل خونریزی چشم یا اشک، افتادگی چشم و آبریزش بینی باشد. از هزار نفر یک فرد سردرد خوشه ای را تجربه می کند. این بیماری به عنوان یک بیماری نادر شناخته می شود؛ اما در واقع به همان اندازه بیماری های عصبی شناخته شده مانند مولتیپل اسکلروزیس یا بیماری پارکینسون شایع است.

همانطور که مطالعه اخیر نشان می دهد راه درمانی مناسب برای این بیماری دشوار است. بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی از سردرد خوشه ای یا چگونگی تشخیص بیماری اطلاع ندارند و این برای کسانی که از این بیماری رنج می برند عواقب جدی دارد.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که بیماران به طور مرتب با تاخیر طولانی درمان روبرو می شوند و قبل از دریافت تشخیص صحیح و درمان، اقدامات غیر ضروری و مراجعه به مراقبت های ویژه را انجام می دهند.

تیم دانشمندان درک و تجربیات سردردهای خوشه ای و تأثیر شرایط را مورد بررسی قرار دادند. پزشکان عمومی و عصب شناسان که در شمال انگلیس کار می کنند، توسط یک جامعه شناس پزشکی مورد مصاحبه قرار گرفتند و دانش آنها در مورد تشخیص و درمان سردردهای خوشه‌ای، چگونگی مراجعه بیماران به پزشک متخصص و روشهای ارتباط با سایر پزشکان بررسی شد.

یافته اصلی این است که سردرد خوشه ای در بین متخصصان بهداشت مورد غفلت واقع می شود. بسیاری از متخصصان بهداشت و درمان نمی دانند که سردرد خوشه چیست. این امر غالباً منجر به تشخیص نادرست بیماری و تأخیرهای زیاد در دریافت تشخیص صحیح می شود.

برخی از پزشکان مصاحبه شده در این تحقیق از سردردهای خوشه ای آگاه نبودند در حالی که برخی دیگر تصور می کردند که سردرد خوشه‌ای همان میگرن خوشه ای است که می تواند در کنار درد شدید سر باعث تهوع و حساسیت به نور شود.

سردرد خوشه ای غالباً به عنوان میگرن یا نورالژی تری ژمینال (یک شکل شدید و ناگهانی از درد صورت) و گاهی به عنوان سینوزیت یا مشکلات دندانی نیز تشخیص داده می شود. بیماران گاهی اوقات به دلیل ناامید شدن، تحت عمل غیر ضروری مانند کشیدن دندان، شستشوی سینوس و جراحی داخل جمجمه قرار میگیرند.

این وضعیت تأثیر زیادی بر زندگی روزمره افراد مبتلا دارد و آنها به امید یافتن برخی از موارد تسکین حملات دردناک، انواع درمان را امتحان می‌کنند. در واقع، سردرد خوشه ای می تواند تأثیر بسزایی در سلامت روان بیمار داشته باشد. افراد مبتلا به سردرد خوشه ای اغلب از شرایط روحی و روانی شدید مانند افسردگی مزمن، افکار خودکشی رنج می برند و ممکن است به خود آسیب برساند.

چالش‌های درمان

با توجه به ماهیت حملات، سردرد خوشه ای در مقایسه با سایر شرایط سردرد مانند میگرن متفاوت است. این موارد معمولاً با مسکن ها درمان می شوند؛ اما اگر به طور مکرر اتفاق بیفتد به درمان منظم نیاز دارند. حملات سردرد خوشه ای با اسپری بینی یا داروهای تزریقی و استنشاق اکسیژن درمان می شوند.

بعضی اوقات پزشکان عمومی از دستورالعمل درمانی دریافت شده از متخصصان مغز و اعصاب در مراقبت های ثانویه پیروی نمی کنند. این به خصوص در مورد پزشکان عمومی که فکر می کند که داروی پیشنهادی مقرون به صرفه نیست رایج است.

به عنوان مثال، تریپتان تزریقی اغلب به دلیل هزینه بالای آنها تجویز نمی شد. در عوض برخی از پزشکان عمومی ترپتتان خوراکی ارزانتری را تجویز می کنند. اما اینها برای بیماران سردرد خوشه ای مؤثر نیست. بسیاری از پزشکان مصاحبه شده از سیاست های تجویز اکسیژن که یک درمان موثر برای سردرد خوشه ای است آگاه نبودند.

در برخی موارد بیماران مبتلا به سردرد خوشه ای برای شروع درمان های تخصصی مانند داروهای وراپامیل و لیتیم به متخصصان مغز و اعصاب مراجعه می کنند. یافته ها نیاز فوری را برای افزایش آگاهی از سردردهای خوشه‌ای در بین متخصصان بهداشت و عموم مردم نشان می دهد. با این کار از تشخیص نادرست و تأخیر در تشخیص جلوگیری می شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند