کدخبر: ۳۴۲۳۱۴ لینک کوتاه

هشدار در مورد شعار سیاسی و همدردی با فلوید در المپیک

​اقتصاد نیوز:کمیته بین المللی المپیک اعلام کرد هرگونه شعار سیاسی و همدردی با جرج فلوید در المپیک ممنوع است و خاطیان با محرومیت روبرو خواهند شد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از دیلی میل، کمیته بین المللی المپیک (IOC) تأیید کرده است که ورزشکاران به دنبال مرگ جورج فلوید حق اعتراض به این موضوع را در بازیهای المپیک ندارند و با خاطیان برخورد خواهد شد. این در حالی است که در روزهای اخیر ورزشکاران زیادی به ابراز همدردی با نژادپرستی و مرگ جرج فلوید پرداخته بودند که با واکنش مثبت فیفا نیز روبرو شد.

در قانون ۵۰ منشور المپیک آمده است: "هر نوع اعتراضات یا تبلیغات سیاسی، مذهبی یا نژادی در هر مکان، ورزشگاه یا مناطق دیگر المپیک مجاز نیست."

ورزشکارانی که این قانون را نقض می کنند به صورت موردی پرونده آنها مورد بررسی قرار می گیرد.  کمیته بین المللی المپیک در ژانویه دستورالعمل هایی را صادر کرد که در آن اعتراضات شامل زانو زدن و حرکات دیگر را ممنوع اعلام کرده است.

مسئولان کمیته بین المللی المپیک به تلگراف اعلام کردند این مصوبه همچنان پابرجا است و هیچ تغییری نکرده است. 

در حالی که اعتراضات ورزشکاران در المپیک بسیار نادر است، در بازیهای ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی ، تونی اسمیت و جان کارلوس دونده های ایالات متحده در اعتراض به نابرابری نژادی مشت های گره کرده خود را بالا بردند.

در ریو ۲۰۱۶ ، فاییزا لیلز ، دونده ماراتن اتیوپی، بازوهای خود را بالا برده و هنگام عبور از خط پایان، مچ دستان خود را عبور داد تا به اعتراضات قبیله اورومو در مورد برنامه های دولت برای توزیع مجدد اراضی کشاورزی اشاره کرده باشد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند