استقبال شورای امنیت ملی آمریکا از بیانیه مدیرکل آژانس درباره ایران

کدخبر: 343283
اقتصادنیوز : شورای امنیت ملی آمریکا با استقبال از سخنرانی روز گذشته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران، موضع ضدایرانی کاخ سفید در قبال کشورمان تکرار کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،‌ شورای امنیت ملی آمریکا در ادامه تلاش‌ها برای متحد کردن نهادهای بین‌المللی و کشورهای دیگر در پیروی از سیاست‌های ضدایرانی آن کشور، پس از سخنرانی روز گذشته رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه شورای حکام درباره ایران نوشت: آمریکا از درخواست رافائل گروسی از ایران مبنی بر همکای فوری و کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کند. جهان باید در متوقف کردن نادیده گرفتن آشکار آژانس توسط حکومت ایران متحد شود.

شورای امنیت ملی آمریکا در ادامه نوشت: هیچ کشور دیگری تاکنون مانع دسترسی به یک درخواست رسمی تحت پروتکل الحاقی نشده است.

اظهارات مداخله جویانه آمریکا درباره همکاری ایران با آژانس در پی این مطرح می‌شود که مدیرکل آژانس روز گذشته در جلسه شورای حکام گفت: من با نگرانی جدی اشاره می‌کنم که به مدت بیش از چهار ماه است که ایران برای ما دسترسی به دو محل را ایجاد نکرده است و به مدت تقریبا یک سال است که در مذاکرات واقعی برای توضیح درباره سوالات ما در ارتباط با مواد هسته‌ای اعلام‌نشده محتمل و فعالیت‌های هسته‌ای مشارکت نداشته است. این به طور معکوس توان آژانس برای پاسخ به سوالات و ارائه تضمین معتبر درباره عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در این محل‌ها در ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این در حالی است  که سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری روز گذشته‌اش که پیش از جلسه شورای حکام برگزار شد، گزارش اخیر آژانس و ادعاهای مطرح شده در آن را مورد انتقاد قرار داد و گفت: بر مبنای ادعای جاسوسی رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو آنها  موضوعی که بسته شده است را باز می‌کنند و این جای تاسف دارد که آژانس به جای اتکا به مدارک متقن و نگاه به همکاری‌های سطح بالای ایران با آژانس به ادعاهای رژیمی می‌پردازد که خصومتش با مردم، نظام ایران و خطری که برای عرصه بین الملل دارد بر همگان مشخص است.

موسوی ادامه داد: ما به آژانس توصیه می‌کنیم که در این زمینه قدری آینده نگری داشته باشد و مبنای سوالات خود را مسائل دقیق تر و قانونی تر قرار دهد   نه ادعاهای یک رژیم که مدعی است از طریق جاسوسی به آنها دست پیدا کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه خاطر نشان کرد: همکاری های ایران با آژانس بعد از کاهش تعهدات برجامی ادامه پیدا کرد و ایران با اطلاع آژانس این اقدامات خود را انجام داد و اگر آنها بخواهند این رویه را در پیش بگیرند قدری  تعامل با این نهاد بین المللی دچار مشکل می‌شود.

موسوی تاکید کرد: امیدواریم که آژانس زیر فشار آمریکا و رژیم صهیونیستی تصمیم نامربوط و غیر سازنده‌ای نگیرد و طبیعی است که  تصمیم غیر سازنده‌ای گرفته شود امکان دارد که ایران واکنش در خوری نشان دهد و احتمالا آنها حدس خواهند زد که این تصمیم و واکنش چه خواهد بود. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما