در پی طرح الحاق کرایه باختری؛

۳ سناریو که ارتش اسرائیل آماده مقابله با آن می‌شود

کدخبر: 343364
رژیم صهیونیستی به شدت از پیامدهای طرح الحاق در هراس است لذا اشغالگران در همه عرصه‌ها در حال فعالیت هستند تا کمترین هزینه در این میان نصیب آنها شود.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، با تصمیم کابینه جدید رژیم صهیونیستی برای الحاق دره رود اردن و کرانه باختری به سرزمین های 1948، صهیونیست ها خود را برای پیامدهای این اقدام آماده می کنند. در رأس نهادهایی که خود را برای این اقدام آماده می کند، ارتش رژیم صهیونیستی قرار دارد. براساس تحلیلی که یکی از مفسران نظامی رژیم صهیونیستی براساس اسناد محرمانه ارتش این رژیم اخیراً ارائه کرده، ارتش رژیم صهیونیستی خود را برای 3 سناریوی احتمالی پس از اجرای «طرح الحاق» آماده می کند.

رونی دانیال، تحلیلگر نظامی رژیم صهیونیستی با بیان 3 سناریو که ارتش احتمال می دهد به وقوع بپیوندد خود را آماده می کند اما ارتش اولویت خود را روی بدبینانه ترین سناریو متمرکز کرده است.

سناریوی اول، تظاهرات مردمی همراه با درگیری های خشونت آمیز

او سناریوی اول را وقوع تظاهرات همه جانبه مردمی می داند. تظاهرات همه جانبه ای که به درگیری های خشونت آمیز منجر شود. این ساده ترین و کم خطرترین سناریویی است که تحلیلگر صهیونیست آن را محتمل می داند. اما او این سناریو و احتمال را سناریوی خوش بینانه می داند که ارتش رژیم صهیونیستی آن را در اولویت مرکزی خود قرار نداده است.

سناریوی دوم، آغاز دوباره حمله مسلحانه به ارتش و شهرک نشینان

او این احتمال را در درجه دوم قرار می دهد که با اجرای طرح الحاق، حمله مسلحانه از سوی فلسطینی ها به ارتش و شهرک نشینان آغاز شود. این احتمال کمی از احتمال اول دارای خشونت بیشتری است و به اعتراضات ساده ختم نمی شود. به نظر می رسد احتمال اینکه هر دو گزینه در کنار هم کلید بخورند نیز وجود دارد که نمی توان از آن به عنوان سناریویی جدید نامبرد.

سناریوی سوم، آغاز دوباره عملیات استشهادی در اتوبوس ها و رستوران های صهیونیست ها

این گزینه سخت ترین گزینه ای است که صهیونیست ها از آن هراس دارند. و آن اینکه فلسطینی ها میدان مقابله با رژیم صهیونیستی را به داخل شهرهای رژیم صهیونیستی و مجامع داخلی آنها ببرند و در مکان های عمومی متعلق به صهیونیست ها عملیات مسلحانه و استشهادی علیه آن اجرا شود.

آنچه ارتش انتظار آن را دارد

تحلیلگر نظامی رژیم صهیونیستی با آنکه 3 سناریوی فوق را بیان می کند اما آنچه به عنوان سناریوی مرکزی می نامد مجموعه ای است که شامل هر 3 گزینه است و می گوید بدبینانه ترین گزینه این است که هر 3 سناریو با هم اتفاق بیفتد لذا ارتش خود را برای این سناریو آماده می کند.

امید صهیونیست ها برای خاموش کردن فلسطینی ها

آنچه در تحلیل رونی دانیل، قابل توجه است نکته ای است که او آن را امید صهیونیست ها می داند. او می گوید در اسناد سری نظامی رژیم صهیونیستی یک امید برای عدم وقوع بدترین سناریو وجود دارد و آن اینکه با ایجاد تسهیلات اقتصادی و مرتبط کردن اقتصاد رژیم صهیونیستی به اقتصاد فلسطینی ها دیگر اوضاع به سمت سختی و تشدید پیش نرود و بدون درگیری طرح الحاق با تسهیلات اقتصادی ایجاد شده برای فلسطینی ها اجرایی شود.

جمع بندی

ارتش رژیم صهیونیستی به خوبی می داند در صورت اجرای طرح الحاق دره اردن و کرانه باختری با موجی از اعتراضات دامنه دار که می توان آن را حتی یک انتفاضه دید، روبرو خواهند شد. لذا با بیان تحلیل هایی از این قبیل تلاش دارند جو روانی موجود در فلسطین را با راهکارهای تحت تأثیر قرار دارند. آنچه دانیل به آن اشاره کرده ، فروکاستن واقعیتی است که همگان می دانند اتفاق خواهد افتاد. همگان می دانند که وقوع هر 3 سناریوی ارائه شده از سوی دانیل قطعی و کم ترین چیزی است که اتفاق خواهد افتاد و صهیونیست ها باید خود را برای غافلگیری های جدید آمده کنند همانگونه که در جنگ 51 روزه با آن روبرو شده اند اما با تفاسیری همچون تحلیل رونی دانیل تلاش دارند به نوعی تصویر ذهنی فلسطینی ها را از اقداماتی که می خواهند انجام دهند به سمت اقدامات کم خطر تر برای صهیونیست ها سوق دهند. در حقیقت تحلیل دانیل بخشی از یک جنگ روانی برای مدیریت اذهان فلسطینی ها است که با هدف کمک رسانه ای به پیامدهای پس از الحاق طراحی شده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما