کدخبر: ۳۴۳۵۷۱ لینک کوتاه

ناتو به مقابله با زرادخانه روسیه برمی‌خیزد

دبیرکل ناتو اعلام کرد: "وزرای دفاع این ائتلاف در جریان نخستین نشست دو روزه که به خاطر پاندمی کرونا از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد در خصوص سه اقدام با هدف مقابله با زرادخانه بزرگ و رو به رشد موشک‌های اتمی روسیه موافقت کردند".

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران بعد از حضور در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو این نهاد در بروکسل گفت: "در نظر داریم به‌ منظور حمایت از روند صلح در افغانستان، با هماهنگی متحدان خود در باره نحوه حضور نظامی‌مان در این کشور تغییراتی انجام دهیم".

وی اظهار کرد: "وزیران دفاع ناتو بر سر یک بسته متعادل سیاسی و نظامی برای مقابله با خطرات ناشی از روسیه به توافق رسیدند. در این راستا، تصمیم گرفتیم توانایی دفاع هوایی و موشکی را گسترش داده و با استفاده از اطلاعات دریافتی ما رزمایش‌های جدید را اجرا کنیم".

استولتنبرگ تاکید کرد: "ناتو در زمینه هسته‌ای بدون انجام فعالیت‌های مشابه آنچه روسیه اجرا می‌کند، حفظ توانایی بازدارندگی و دفاعی خود را ادامه خواهد داد و چین نیز به‌عنوان یک قدرت مهم نظامی باید به تلاش‌ها برای خلع سلاح و کنترل تسلیحاتی در جهان کمک کند".

دبیرکل ناتو همچنین به ادامه حمایت این سازمان از مبارزه بین‌المللی با تروریسم در عراق اشاره و خاطرنشان کرد که "ناتو از عراق و افغانستان در خصوص مقابله با شیوع کووید-۱۹ نیز حمایت کرده است".

دبیر کل ناتو در ادامه تاکید کرد: "وزرای دفاع این ائتلاف در جریان نخستین نشست دو روزه که به خاطر پاندمی کرونا از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد در خصوص سه اقدام با هدف مقابله با زرادخانه بزرگ و رو به رشد موشک‌های اتمی روسیه موافقت کردند".

همچنین به نوشته مجله ایرفورس، ینس استولتنبرگ گفت: "بسته اقدامات نظامی و سیاسی شامل تلاش‌ها برای تقویت دفاع موشکی و هوایی یکپارچه ناتو و همچنین ظرفیت‌های پیشرفته‌اش و سازکار کردن اقدامات و اطلاعات ناتو است".

وی افزود: "تعدادی از متحدان اعلام کردند به سیستم‌های دفاع موشکی و هوایی جدیدی از جمله سامانه‌های پاتریوت و آتش‌بار دست یافتند و متحدان همچنین در پلتفروم‌های جدیدی از جمله نسل پنجم جنگنده‌ها سرمایه گذاری می‌کنند".

این اطلاعیه به دنبال تصمیم سال گذشته روسیه برای استقرار موشک‌های اس اس سی-۸ منتشر شد.

استولتنبرگ گفت: "رهگیری این موشک‌ها بسیار دشوار است و آنها می‌توانند با زمان هشدار بسیار اندک شهرهای اروپایی را هدف گیرند. آنها همچنین آستانه استفاده از تسلیحات اتمی را پایین می‌آورند. استقرار این موشک‌ها منجر به پایان پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد شد".

دبیر کل ناتو افزود: به علاوه موشک‌های مافوق صوت روسیه در حال حاضر مشغول فعالیت هستند و مسکو موشک‌های بالستیک قاره پیمای خود را به روزرسانی می‌کند، سیستم موشک بالستیک پرتاب از فضا را آزمایش کرده و در حال ساخت موشک کروز با سوخت هسته‌ای است".

وی ادامه داد: "ما همچنین شاهد الگوی از لفاظی‌های اتمی غیرمسؤولانه روسیه طی سال‌های متمادی با هدف ارعاب و تهدید متحدان ناتو هستیم. رفتار روسیه بی‌ثبات کننده و خطرناک است".

استولتنبرگ تصریح کرد: "برنامه‌های تشریک اتمی ناتو طی دهه‌ها خدمت خوبی به ما کرده است. این اقدام به ما اجازه می‌دهد تا در خصوص مسائل اتمی به نتیجه و هدف مشترکی دست یابیم. بازدارندگی اتمی ناتو در اروپا همچنان برای صلح و آزادی در اروپا مهم و حیاتی است".

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند