کدخبر: ۳۴۳۶۳۰ لینک کوتاه

​تنهایی و تاثیرآن روی مغز

اقتصاد نیوز:احساس عدم ارتباط با دیگران نشاندهنده نحوه عملکرد مغز در روابط است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از بهداشت نیوز، سایت‌های رسانه‌های اجتماعی تنها موارد نشاندهنده شبکه اجتماعی شما نیستند. مغز هم چنین وضعیتی را نشان می‌دهد. اما طبق تحقیق جدید، تنهایی نحوه نمایش مغز از روابط را تغییر می‌دهد.

یک ناحیه مغز به نام mPFC (کورتکس پیش پیشانی میانی مغز)، نقشه ساختاری از محافل اجتماعی فرد را بر اساس میزان نزدیکی شأن با افراد حفظ می‌کند. افرادی که با تنهایی می‌جنگند، اغلب شکافی بین خود و دیگران حس می‌کنند. این شکاف از طریق الگوهای فعالیت mPFC منعکس می‌شود.

محققان این مطالعه، از روش fMRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی) برای بررسی فعالیت مغز شرکت کنندگان در زمان فکر کردن در مورد خود، دوستان نزدیک شأن، آشنایان و افراد مشهور استفاده کردند.

فکرکردن در مورد هرکسی از هر گروهی با الگوی فعالیت متفاوتی در mPFC مرتبط بود: یک الگو در مورد خود فرد؛ یک الگو در مورد شبکه اجتماعی دوستان و آشنایان؛ و یک الگو در مورد افراد مشهور و معروف نظیر هنرپیشگان.

نتایج نشان داد هر چقدر رابطه نزدیک تر باشد، الگوی مغزی شبیه‌تر با زمانی بود که فرد در مورد خودش فکر می‌کرد.

این الگوهای مغزی در مورد افراد تنهاتر متفاوت‌تر بود. به عبارت دیگر، افراد تنهاتر دارای نمایش عصبی متفاوت و تنهاتری در روابط شأن هستند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند