کدخبر: ۳۴۳۹۹۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

موضوعی که احتمال مرگ بیماران کرونایی را افزایش می‌دهد!

اقتصاد نیوز:طبق مطالعات انجام شده توسط محققان امپریال کالج لندن, میزان بالای استرس در بدن افراد مبتلا به کرونا, تهدیدی برای جان آنها است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، طبق مطالعه‌ای که توسط یک محقق هندی در انگلستان انجام شده است، بیماران مبتلا به کرونا که سطح بسیار بالایی از هورمون استرس "کورتیزول" در خون آنها وجود دارد, احتمال بیشتری برای مرگ آنها وجود دارد.

پایگاه خبری "hindustantimes" نوشت, این مطالعه که روز پنجشنبه در مجله "The Lancet Diabetes & Endocrinology" منتشر شده است‌، نخستین داده‌هایی است که نشان می‌دهد میزان "کورتیزول" نشانگر شدت بیماری در مبتلایان است.

محققان به سرپرستی پروفسور "والجیت دیلو" از امپریال کالج لندن در انگلستان اظهار داشتند که می‌توان با توجه به سطح استرس و میزان کورتیزول موجود در بدن مبتلایان, بیمارانی را که احتمال بیشتری برای مرگ آنها بر اثر ویروس کرونا وجود دارد, شناسایی کرد.

محققان گفتند که "کورتیزول" توسط بدن در پاسخ به استرس‌هایی مانند بیماری، ایجاد تغییرات در متابولیسم، عملکرد قلب و سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود تا بدن ما در مقابله با آنان ایمن شود.

به گفته محققان مقادیر بیش از حد "کورتیزول" در طول بیماری می‌تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به افزایش خطر عفونت در مبتلایان شود؛ همچنین کمی میزان آن نیز می‌تواند تهدید کننده باشد.

در مطالعه انجام شده توسط محققان, 535 نفر که 403 نفر از آنان به ویروس کووید19 مبتلا بودند, مورد ارزیابی قرار گرفتند؛ طبق نتایج بررسی شده, میزان "کورتیزول" در بدن افرادی که به ویروس کرونا مبتلا بودند بسیار بیشتر از افراد سالم بود.

دیلو در این‌باره گفت: «متخصصان می‌توانند با بررسی میزان کورتیزول موجود در بدن بیماران, اقدامات لازم پزشکی را برای درمان انجام دهند.» 

از دیدگاه متخصصان اینکه بیمارانی که حال آنها وخیم است سطح کورتیزول بالاتری داشته باشند، طبیعی است اما با این وجود این حجم از استرس می‌تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به مرگ مبتلایان شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند