کدخبر: ۳۴۴۵۷۰ لینک کوتاه

افراد چاق از خانه خارج نشوند/کرونا در کمین است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به افزایش شیوع کرونا در قم افزود: افراد چاق و افراد دارای بیماری زمینه‌ای تا حد ممکن از خانه خارج نشوند و یا در ساعات خلوت در محیط خارج از خانه حضور یابند و برای خرید دارو به صورت غیرحضوری و یا توسط دیگر افراد اقدام کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرنگار مهر، محمدرضا قدیر شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش قابل توجه و نگران کننده تعداد افراد مشکوک به کرونا در قم افزود: افرادی که در این استان دچار بیماری کرونا شدند اکثراً به مناطق قرمز کشور مسافرت داشتند و یا به نوعی با مسافران در ارتباط بوده‌اند.

وی حضور در تجمعات، عروسی و عزا را عامل اصلی افزایش کرونا دانست و افزود: اکنون کمتر از 30 درصد از شهروندان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند که این امر موجب افزایش کرونا در شهر قم شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم تصریح کرد: در حال حاضر حدود 135 نفر مشکوک و محتمل به کرونا در قم بستری هستند که وضعیت حدود 35 نفر آنها وخیم است.

وی گفت: طی ماه‌های اخیر در بیماران سرپایی تعداد تست‌های کرونا مثبت کمتر از 15 درصد بود اما در روز 31 خرداد به 35 درصد و امروز به 42 درصد رسیده است که این افزایش نگران کننده است و مراقبت بیشتر را می‌طلبد.

نگران تغییر رفتار ویروس کرونا هستیم

قدیر در خصوص علائم بیماری کرونا نیز افزود: علائم بیماری کرونا همچنان شامل سرفه، تنگی نفس و دردهای عضلانی می‌شود و گاهی همراه با ضعف و بی‌حالی و یا علائم گوارشی است اما نگران تغییر رفتار ویروس هستیم.

وی بیان کرد: افراد چاق و افراد دارای بیماری زمینه‌ای تا حد ممکن از خانه خارج نشوند و یا در ساعات خلوت در محیط خارج از خانه حضور یابند و برای خرید دارو به صورت غیرحضوری و یا توسط دیگر افراد اقدام کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی توسط افراد جوان از افراد پرخطر افزود: در 10 استان کشور پیک بیماری وجود نداشت که اکنون این استان‌ها در حال عبور از پیک هستند.

وی بیان کرد: سعی بر این است که ممنوعیت‌های قبلی ایجاد نشود زیرا باید چرخه اقتصادی متناسب با سلامت بچرخد.

قدیر گفت: بین 30 تا 42 درصد از افراد آلوده به ویروس کرونا ناقل هستند و علائمی ندارند اما حدود 30 درصد علائم و 20 درصد دارای علامت شدید هستند که احتیاج به بستری شدن دارند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند