ماجراجویی جدید ترامپ؛ دستور حرکت سه ناو هواپیمابر آمریکایی به مقصد آسیا

کدخبر: 344749
اقتصادنیوز: ایل جورناله در خبری به ماجراجویی‌های اخیر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده پرداخت.

 به گزارش اقتصادنیوز این روزنامه نوشت: به منظور درک این موضوع که اولویت های سیاست خارجی آمریکا کدامند هنوز لازم است به مناطقی بنگریم که ابزارهای مهم قدرت نمایی این کشور یعنی نفتکش ها در آنها استقرار می یابند. اکنون پس از سه سال شاهد استقرار همزمان سه یگان نفتکش در غرب اقیانوس آرام یعنی منطقه عملیاتی ناوگان هفتم بوده ایم.
این روزنامه در ادامه تاکید کرد: ناو هواپیمابر یو اس اس رونالد ریگان بندر خود را در ژاپن ترک کرده و به سمت جنوب در حال حرکت است. اکنون در فراساحل جزیرۀ اوکیناوا قرار دارد و احتمالاً در آنجا دست به رزمایش های هوایی و دریایی مشترک با دو بمب افکن B-52H خواهد زد. دو بمب افکن مزبور پس از اتمام رزمایش ها مستقیماً به کشور بازخواهند گشت. در همین زمان هواپیمابر رونالد ریگان در آبهای شمال دریای چین با دو هواپیمابر دیگر یعنی یو اس اس نیمیتز و یو اس اس تئودور روزولت روبرو شد که به همراه اسکورتشان درگیر انجام رزمایش های مشترک در بخش جنوبی همین منطقه می باشند.
ایل جورناله در ادامه تصریح کرد: به نظر می رسد که هدف آمریکا قدرت نمایی در برابر چین و در عین حال اطمینان دادن به متحدان و شرکای منطقه ای است. اصلی که دکترین آمریکا را تشکیل می دهد، همان اصل دوران جنگ سرد است و بار دیگر نیروی دریایی آمریکا بر آن تأکید نمود: آمریکا به عنوان کشوری که بر اقیانوس آرام اشراف دارد و به عنوان رهبر این منطقه، نفع ملی حفظ امنیت و آبادانی را دنبال می کند و در خصوص حل و فصل صلح آمیز جدال ها و باز نگه داشتن راه های تجاری و نظارت بر رعایت آزادی کشتیرانی و پرواز بر فراز قلمروهای مورد توافق اعمال نظر می کند.این اقدام آمریکا در این بخش از جهان یک تنش زایی به شمار می آید. این کشور در پی ظهور قدرت دریایی چین که اخیراً مجهز به دومین هواپیمابر گردید و اواخر ماه مه شروع به انجام رزمایش نمود، بار دیگر در خصوص بخش غربی اقیانوس آرام علاقه نشان داد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما