مرغ کیلویی چند شد؟

کدخبر: 345147
اقتصاد نیوز: نایب رئیس انجمن مرغداران گوشتی گفت: با توجه به افزایش هزینه مولفه‌های تولید، قیمت مرغ به نرخ منطقی خود در بازار رسیده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۸ هزار تومان است.

وی افزود: با توجه به افزایش قیمت مولفه‌های تولید، از دیدگاه تولیدکننده نوسانات اخیر التهاب تلقی نمی‌شود، بلکه قیمت به نرخ واقعی خود رسیده است.

اسداله نژاد ادامه داد: با وجود افزایش قیمت مرغ طی روز‌های اخیر، تولیدکننده مقصر نیست و دستگاه‌های مسئول باید پاسخگوی تامین نهاده با نرخ مصوب باشند تا قیمت کاهش یابد.

این مقام مسئول قیمت مرغ را تابع عرضه و تقاضا دانست و گفت: سیاست عرضه و تقاضا باعث زیان‌های پی در پی مرغداران شده است به طوریکه قیمت ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومانی مرغ زنده حداقل منافع تولیدکننده را تامین می‌کند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ازدیاد تقاضا را یکی از دلایل اصلی قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: اگر قیمت نهاده از بازار آزاد تامین شود، قیمت تمام شده از ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان فراتر خواهد رفت، به همین خاطر دستگاه‌های مسئول باید کاری کنند تا نهاده با نرخ مصوب در اختیار مرغداران قرار گیرد.

این مقام مسئول درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: با توجه به شرایط فعلی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که روند فعلی قیمت مرغ در بازار ادامه یابد چرا که صنعت دیگر تحمل زیان را ندارد و در صورت واقعی نشدن قیمت‌ها باید منتظر تعطیلی واحد‌های تولیدی بود.

به گفته وی، با وجود آنکه مرغ یکی از کالا‌های استراتژیک سبد خانوار به شمار می‌رود، افزایش قیمت، خانوار‌ها را در تامین معیشت در تنگنا قرار می‌دهد که ما هم از این موضوع نگران هستیم، به همین خاطر انتظار می‌رود دولت دهک‌های آسیب پذیر را در قالب یارانه حمایت کند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه مرغداران در حاشیه زیان هستند، بیان کرد: علی رغم روند افزایشی قیمت مرغ طی روز‌های اخیر، اما همچنان با نرخ منطقی و واقعی فاصله معناداری داریم، از این رو انتظار می‌رود که دستگاه‌های مسئول با تامین به موقع نهاده‌ها و جلوگیری از سودجویی دلالان و عوامل واسطه کمک کنند تا مرغ با نرخ کمتری به دست مردم برسد.

وی درباره آخرین جزئیات زیان مرغداران در ماه‌های اخیر بیان کرد: برای اعلام زیان مرغداران در ۲ ماه اخیر نیازمند استخراج آمار و اطلاعات دقیق است تا بتوان برمبنای آن نظر داد، اما آنچه مسلم است زیان مرغداران طی ۴ ماه اخیر به بالای ۳ هزار و ۲۰۰ تا ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

اسداله نژاد با اشاره به اینکه بازار نهاده دامی تعریفی ندارد، بیان کرد: در حال حاضر هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۵ هزار و ۷۰۰ تا ۵ هزار و ۸۰۰ تومان و ذرت ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار سیاه عرضه می‌شود.

این مقام مسئول افزود: با توجه به مشکل تامین به موقع نهاده‌های دامی، امیدی به بهبود قیمت در بازار نیست چرا که ترخیص کالا به مقدار مورد نیاز توسط دستگاه‌های مسئول با چالش روبروست که کمبود نهاده با نرخ مصوب منجر به افزایش مولفه‌های تولید و قیمت تمام شده مرغ است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران درباره تاثیر صادرات مرغ بر روند قیمت در بازار گفت: صادرات مرغ به صورت قطره چکانی و تحت شرایط خاصی در حال انجام است و میزان آن در حدی نیست که در افزایش قیمت تاثیر گذار باشد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما