کدخبر: ۳۴۶۰۴۵ لینک کوتاه

مردم رعایت نکنند شرایط قرنطینه سطح سه بازمی گردد

اقتصادنیوز : امروز نهم تیرماه ، بالاترین آمار مرگ و میر در مدت ۲۴ ساعت پس از وورد این ویروس به ایران در کشور ثبت شد. کرونا در ۲۴ ساعت گذشته رکورد زد و آمار مبتلایان و جانباختگان این ویروس مرگبار رو به افزایش است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رکنا ، مسعود مردانی ، عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا  در مورد اینکه در چنین شرایط قرمز کرونایی  آیا لازم نیست که دوباره کشور به قرنطینه سطح سه بازگردد چنین گفت: ورود افراد از 15 تیرماه در مجامع عمومی بدون ماسک اکیدا ممنوع است . احتمالا برای افراد بدون ماسک از روز 15 تیرماه جریمه صادر خواهد شد .

 وی در ادامه با اشاره به دستوری که برای تمامی استان ها صادر شده است بیان داشت : طبق دستور ، هر استانی با توجه به وضعیت زرد ، سفید و قرمز کرونایی منطقه خود، باید قوانین بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کند. به طور مثال ، استان مازندران تجربه کرده است که مسافران موجب افزایش آمار کرونا و گستردگی آن در استان می شوند ، می تواند تعیین کند که به جز پلاک مازندران ، اجازه ورود به این استان را ندارند. تعیین این مقررات کاملا به حق و صحیح است زیرا طبق آخرین نتایج مشخص شده است که 60 درصد مبتلایان جدید ، سابقه مسافران در دوره کرونایی را داشته اند. مسافرت های غیرضروری ممنوع است.

  مردانی با بیان اینکه هر استانی طبق شرایط استانی خود مقررات مبارزه با کرونا را تعیین و اجرا کند می تواند در کنترل این ویروس بسیار موثر باشد ادامه داد: امیدواریم مردم دراین مقطع زمانی که دوباره شرایط بسیاری از نقاط کشور به وضعیت قرمز کرونایی برگشته است ، همکاری لازم را انجام دهند زیرا اگر همکاری مردم همراه نباشد ، ستاد ملی مبارزه با کرونا مجبور است کشور را به وضعیت عید و قرنطینه سطح سه بازگرداند.

 عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا در خصوص اینکه آیا تنها با ماسک زدن مردم می توان کرونا را در کشور کنترل کرد یا خیر چنین توضیح داد: بله . به طور مثال در جمهوری چک با شیوع کرونا همه مردم استفاده ازماسک را جدی گرفته و هیچ فردی بدون ماسک در خیابان و خارج از خانه دیده نشد ، همین روش باعث کنترل کامل کرونا در آن کشور شد و این ویروس در چک مهار شد.

کشور دیگری مثل ایتالیا ، ماسک زدن را اجباری نکرد و مردم آن کشور نیز چندان استفاده از ماسک را جدی نگرفتند و در نهایت شاهد بحران کرونا در ایتالیا بودیم. با ماسک می توان کرونا را کاملا کنترل کرد.

 وی در پایان از مردم خواست جدا از سفرهای غیرضروری خودداری کنند. فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند و دست خود را مداوم با آب و صابون بشویند. این سه کار می تواند کرونا را از آنها دور نگهدارد و در مهار این ویروس در کشور نقش بسزایی داشته باشد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند