کدخبر: ۳۴۶۷۸۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ضمن محکومیت طرح الحاق کرانه باختری؛

سوئیس پیشنهاد میانجی‌گری داد

اقتصادنیوز؛ «سیمونِتا سوماروگا» رئیس‌جمهور سوئیس همسو با مخالفت‌های جهانی با طرح اشغال بخش‌های بزرگی از اراضی خصوصی فلسطینیان در کرانه باختری، ضمن محکوم کردن این طرح پیشنهاد میانجی‌گری داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ رئیس‌جمهور سوئیس ضمن محکوم کردن طرح رژیم اسرائیل برای اشغال سی درصدی کرانه باختری، پیشنهاد داد که میزبان مذاکرات بین تل‌آویو و تشکیلات خودگردان فلسطین باشد.

به نوشته وبگاه «سوئیس‌اینفو» سوماروگا روز پنجشنبه (به وقت محلی) با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن طرح اشغال کرانه باختری، از «رووین ریولین» رئیس رژیم اسرائیل خواست در اجرای این طرح بازنگری کند.

در این بیانیه با تاکید بر اینکه سوئیس هیچگونه تغییری را در اراضی منطقه که مورد توافق دو طرف (فلسطینیان و صهیونیست‌ها) نباشد نمی‌پذیرد، آمده است: «سوئیس نگران است که چنین اقدامی (طرح اشغال) منجر به واکنش‌های خشونت‌بار و بی‌ثباتی منطقه شود».

به نوشته وبگاه «عروتص‌شوع» رئیس‌جمهور سوئیس همچنین با ابراز تمایل خود برای ایجاد صلح در منطقه بر مبنای راهکار دو دولتی، پیشنهاد داد که کشورش میزبان مذاکرات بین رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطین باشد.

رژیم اسرائیل قصد دارد با حمایت‌های دولت آمریکا، سی درصد از کرانه باختری فلسطین را به قلمرو خود ملحق و آن را رسماً اشغال کند. مقامات و گروه‌های فلسطینی این اقدام را بخشی از طرح ضد فلسطینی آمریکا موسوم به معامله قرن می‌دانند و به همین دلیل خواستار قطع همکاری با آمریکا و اسرائیل هستند.

کابینه تل‌آویو پیشتر وعده داده بود روز یکم جولای (چهارشنبه) تاریخ اجرای طرح اشغال خواهد بود. این در حالی است که «گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم اسرائیل احتمال داده بود این طرح روز چهارشنبه اجرا نشود.

روزنامه «هاآرتص» نیز در یادداشتی نوشت دلیل عدم اجرای طرح اشغال در روز چهارشنبه، این بود که طرح مذکور از ابتدا بیشتر به عنوان وسیله‌ای برای انحراف توجهات از پرونده‌های فساد «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل طراحی شده بود و نه طرحی عملی.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند