اشکنازی تعلیق طرح الحاق کرانه‌باختری را تایید کرد؛

عقب‌نشینی بزرگ اسرائیل

کدخبر: 347502
اقتصادنیوز؛ به دنبال انتشار خبرهایی مبنی بر عقب‌نشینی رهبران آمریکا و اسرائیل و دستور تعلیق طرح الحاق بخش وسیعی از کرانه باختری به اراضی اشغالی، گابی اشکنازی، وزیرخارجه اسرائیل با تایید این خبر تأکید کرد که اجرای این طرح در دستور کار آینده نزدیک کابینه قرار ندارد.

به گزارش اتصادنیوز به نقل از فارس؛ «گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم اسرائیل امروز دوشنبه خبر داد که طرح اشغال مناطق گسترده‌ای از کرانه باختری به این زودی، اجرایی نخواهد شد.

اشکنازی به رادیو عبری‌زبان «ریشت بیت» گفت که با بیش از 30 وزیر خارجه اتحادیه اروپا صحبت کرده و به ملاحظات آنان درباره طرح اشغال، توجه کرده است.

وی همچنین خبر داد که در زمان اتخاذ تصمیم اجرای طرح اشغال، ملاحظات و نکاتی را که وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفته‌اند، مد نظر قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری صفا به نقل از این مسئول، اجرای طرح اشغال بخشهایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی، در دستور کار آینده نزدیک کابینه قرار ندارد.

این مسئول اسرائیلی ادعا کرد که با حمایت خود از طرح «معامله قرن» تلاش کرد که مردم فلسطینی، چیزی شبیه به دولت داشته باشند، تا به زعم خود «از احتمال الحاق 3 میلیون فلسطینی که در کرانه باختری زندگی می‌کنند، نجات پیدا کند».

وی اما روز گذشته با اشاره به مسئله اشغال کرانه باختری از سوی اسرائیل، گفت: «امکان دارد اسرائیل قوانین خود را طبق طرح صلح رئیس‌جمهور آمریکا بر بخش‌هایی از کرانه باختری اعمال کند».

اشکنازی مدعی شد: «ما فکر می‌کنیم طرح ترامپ فرصت خوبی است. اولین بار است که یک طرح به بزرگترین نگرانی‌های اسرائیل یعنی حفظ امنیت ملی و اکثریت یهودی می‌پردازد. طرح ترامپ به هر دوی آن‌ها پاسخ خوبی می‌دهد».

وی در ادامه گفت که با اجرای تنها بخشی از این طرح مخالف است و باید به طور کامل اجرا شود. وی ادعا کرد: این طرح به جدایی [از فلسطینیان] منتهی می‌شود که ما با آن موافقیم، اما نه به صورت یک گام جزئی و یک‌طرفه... نظرات ما در مذاکرات با بنیامین نتانیاهو و تیم روند صلح آمریکایی شنیده شد».

وزیر خارجه اسرائیل در پایان خاطر نشان کرد: «نیاز است که در این خصوص ارزیابی‌های دفاعی و قانونی را بشنویم و بعد تصمیم بگیریم. باید خیلی مراقب وضعیتی باشیم که می‌تواند امنیت و روابط ما را خراب کند. (در صورت نسنجیدن جوانب) بهای سنگینی خواهیم پرداخت».

گابی اشکنازی

11 تیر ماه زمانی بود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل برای آغاز اشغال بیش از 130 شهرک صهیونیست‌نشین در کرانه باختری و دره اردن مشخص کرده بود. این منطقه، بیش از 30% مساحت کرانه باختری را در بر می‌گیرد.

نتانیاهو اما تا به امروز دستوری در این باره صادر نکرده و مدعی است که علت این مسئله، وجود «اختلافات» در کابینه رژیم اسرائیل است.

تیتر یک
  • روایت اکونومیست از هزینه‌های زیست‌محیطی گسترش رمزارزها

    اقتصادنیوز: هفته‌نامه اکونومیست با هشدار نسبت به پیامدهای زیست‌محیطی تولید بیت‌کوین، نوشته است که بدون ایجاد مقررات…

از دست ندهید
بلیط هواپیما