اسرائیل حواسش را جمع کند!

کدخبر: 348096
اقتصاد نیوز: مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن اعلام حمایت از بیانیه مشترک وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه، اردن و مصر درباره غیر قانونی بودن طرح الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی، تصریح کرد که اسرائیل باید متوجه پیامدهای جدی اجرای این طرح یک‌جانبه باشد.

 

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا؛ «جوسپ بورل» شامگاه چهارشنبه با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود خاطر نشان کرد که به طور کامل با موارد اشاره شده در بیانیه مشترک وزرای چهار کشور اشتراک نظر دارد.

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه،‌ «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان، «سامح شکری» وزیر خارجه مصر و «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن دیروز با صدور بیانیه‌ای مشترک ضمن تأکید بر پایبندی خود به راه‌حل تشکیل ۲ کشور، طرح الحاق کرانه باختری به فلسطین اشغالی را نقض صریح قوانین بین‌المللی و تهدیدی برای روند صلح میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی عنوان کردند.

آنها در این بیانیه‌ اعلام کردند: هیچ تغییری را در محدوده مرزهای ۱۹۶۷ که مورد توافق ۲ طرف درگیری نباشد، به رسمیت نخواهند شناخت و هرگونه الحاق اراضی به فلسطین اشغالی نقض قانون بین‌المللی و تهدید پایه‌های صلح میان ۲ طرف است.

این چهار وزیر همچنین تاکید کردند: طرح الحاق عواقب خطرناکی برای امنیت و ثبات منطقه به همراه خواهد داشت و مانع بزرگی پیش‌روی تلاش‌ها برای تحقق صلح فراگیر و عادلانه خواهد بود.

وزیران خارجه فرانسه، آلمان، مصر و اردن اعلام کردند: ما بر پایبندی قاطع خود به راه‌حل تشکیل دو کشور از طریق مذاکرات طبق قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل در این‌باره تاکید می‌کنیم.

در بیانیه یادشده همچنین تاکید شد که طرح الحاق، ممکن است عواقب بدی بر روابط این کشورها با اسرائیل بگذارد.

طرح جنجالی الحاق بخش‌هایی از کرانه‌باختری به اسرائیل با مخالفت‌های شدید منطقه‌ای و جهانی روبه‌رو شده است.

در همین راستا، ‌چین و کشورهای عربی در پایان نهمین نشست همکاری‌های مشترک خود که ۲ روز پیش در سطح وزیران امور خارجه از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، با صدور بیانیه‌ای، برنامه‌های رژیم صهیونیستی برای الحاق بخشی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی فلسطین را مغایر با قانوانین بین‌المللی، مصوبات سازمان ملل و نقض آشکار منشور این سازمان دانستند.

نخست وزیر انگلیس نیز دوشنبه گذشته (۱۶ تیر ۱۳۹۹) در تماس تلفنی با همتای صهیونیست خود درباره پیامدهای اجرای طرح غیر قانونی الحاق کرانه باختری هشدار داد. وی ضمن ابراز نگرانی از اجرای این طرح، تصریح کرد که این تصمیم دورنمای صلح در منطقه را به خطر می‌اندازد. بوریس جانسون از نتانیاهو خواست تا به مذاکره با دولت فلسطین بازگردد.

او پیش‌تر هم با انتشار یادداشتی برای روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت هشدار داد که انگلیس هیچ گونه تغییری در مرزهای تعیین شده ۱۹۶۷ را نخواهد پذیرفت مگر این که با توافق ۲ طرف انجام شود.

همچنین دولت محلی اسکاتلند در نامه‌ای خطاب به نماینده تشکیلات خودگردان فلسطین ابراز اطمینان کرده که پاسخ جامعه جهانی به اجرای طرح الحالق کرانه باختری معنادار و پرزور خواهد بود.

بنیامین نتانیاهو ۱۷ می ۲۰۲۰ (۲۸ اردیبهشت) در پارلمان رژیم صهیونیستی اعلام کرده بود که دیگر زمان الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری به خاک اسرائیل فرا رسیده است.

سرانجام نخست وزیر رژیم صهیونیستی یک هفته پس از این سخنرانی اعلام کرد که الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری یکم ژوئیه جاری انجام می‌شود و تغییری در این برنامه ایجاد نخواهد شد؛ اما به دنبال موج شدید مخالفت‌ها و محکومیت‌های جهانی و داخل فلسطین، اجرای آن به تأخیر افتاد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما