کدخبر: ۳۴۸۲۹۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

عقب نشینی نظامیان هند و چین از خط مقدم

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه اعلام کرد نیروهای نظامی چین و هند در منطقه مرزی مورد مناقشه دره گالوان از خط مقدم عقب نشینی کرده اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا «جائو لی جیان» روز جمعه در پکن گفت: در حال حاضر، نیروهای دفاع مرزی دو کشور طبق تفاهم به دست آمده در نشست فرماندهان نظامی، با اتخاذ تدابیری در دره گالوان از خط مقدم عقب نشینی کرده و اوضاع در مرز دو کشور آرام است.

وی با بیان اینکه دو کشور از طریق راه های دپیلماتیک با برگزاری دور جدید نشست فرماندهان نظامی و مشورت امور مرزی، تعاملات خود را حفظ خواهند کرد افزود: امیدواریم دو کشور با هماهنگی و عملی شدن تفاهم حاصل شده برای تنش زدایی در اوضاع مناطق مرزی تلاش کنند.

گزارش ها حاکی است ارتش چین و هند بعد از عقب نشینی از قسمت غربی مرزهای دو طرف، بازرسی مشترک برپا خواهند کرد تا روند عقب نشینی ارزیابی شود همچنین قرار است ارتش های دو کشور در مورد تقویت صلح و ثبات در مناطق مرزی با هم گفت و گو کنند.

اواسط هفته جاری بود که «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین و «آجیت دوال» مشاور امنیت ملی هند در گفت و گویی تلفنی توافق کردند از افزایش تنش ها در مرز مشترک دو کشور جلوگیری کنند.

در بیانیه وزارت خارجه چین در همین ارتباط آمده بود وانگ و دوال در مورد اختلافات مرزی تبادل نظر عمیق کرده و به یک تفاهم چهار ماده ای رسیده اند توافق برای جلوگیری از تشدید اختلاف در طول نوار مرزی، پایبندی به توافق های اخیر دوجانبه، پیگیری مذاکرات از طرق دیپلماتیک و تسریع در برگزاری نشست ها در سطح فرمانده هان نظامی از جمله این تفاهم ها بود.

در درگیری‌های مرگبار اخیر میان نیروهای مرزی دو کشور در منطقه مرزی مورد مناقشه دره گالوان که روز دوشنبه ۲۶ خرداد روی داد شماری کشته شدند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند