کدخبر: ۳۴۹۳۸۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دارو‌های درمان کرونا اصل است یا تقلبی؟

اقتصادنیوز :‌در حالی قیمت هر شیشه داروی رمدسیویر در بازار ایران به ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان رسیده که گزارش‌های میدانی و برخی اسناد نشان می‌دهد آنچه در بازار ایران به نام رمدسیویر فروخته می‌شود نوعی داروی رفلاکس معده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویداد۲۴، دو روز قبل رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد داروی رمدسیویر موجود در بازار تقلبی است و «نمونه‌هایی که به دست ما رسیده نشان می‌دهد جلد یک داروی دیگر را تغییر و بجای رمدسیویر ارائه داده‌اند.»

جز او، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت هم اعلام کرده «برخی داروی ۱۰ هزار تومانی را به نام داروی درمان کرونا، با مبالغ بسیار بالا فروخته‌اند.»

 دارویی که به نام داروی رمدسیویر در بازار سیاه و با قیمت ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود، داروی «پنتوپرازول» است.

دارویی با قیمت ۵ تا ۱۵ هزا تومان که در افراد بزرگسال برای پیشگیری از رفلاکس معده به سه صورت قرص، کپسول و آمپول تجویز می‌شود و آمپول آن مدتی است به جای داروی نایاب کرونا با قیمت نجومی خرید و فروش می‌شود.

 اما دلیل فروش داروی معده به جای داروی کرونا چیست؟ دلیل، شباهت ظاهری این دو دارو است. آمپول پنتوپرازول شرکت داروسازی «اکسیر» کاملا شبیه تصویری است که رسانه‌ها از داروی رمدسیویر شرکت «گیلیاد ساینس» منتشر کرده‌اند.

هر دو دارو ظاهر و شکل مشابهی دارند. گویا با شناخته شدن داروی رمدسیویر و شباهت ظاهری این دو دارو به هم، بازاری شکل گرفته که در آن برچسب نام و اطلاعات داروی ایرانی برداشته شده و برچسب داروی رمدسیویر روی شیشه قرار گرفته است.

مشابهتی که سبب شده داروی ۱۵ هزار تومانی در بازار سیاه با قیمت حتی تا ۶۰ میلیون تومان هم به فروش برسد.

این اطلاعات و مشابهت را مدیر یکی از شرکت‌های داروسازی داخلی هم در گفتگو با تجارت‌نیوز تایید کرد و گفت «دارویی که در بازار ایران به نام رمدسیویر فروخته می‌شود، داروی پنتوپرازول است.» دارویی که شرکت داروسازی «اکسیر» آن را در داخل تولید می‌کند.

  روی درپوش آبی شیشه «پنتوپرازول» نام شرکت داروسازی اکسیر به وضوع حک شده است. این نام که قابل حذف شدن هم نیست، ابتدا کار را برای دلالان دارو سخت کرده بود. اما کمی بعد گویا همین دارو به‌عنوان داروی ایرانی رمدسیویر در بازار با قیمت کمتری به فروش می‌رفت.

سوءاستفاده از شباهت میان این دو دارو و معرفی داروی معده شرکت اکسیر به‌عنوان داروی ایرانی کرونا تا جایی پیش رفت که مدیر شرکت داروسازی اکسیر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این شرکت تاکنون محصول ویال رمدسیویر تولید نکرده است.

در متن این نامه آمده «اخیرا عکسی از محصول ویال رمدسیویر با کپ لوگودار شرکت داروسازی اکسیر در فضای مجازی به عنوان داروی کرونا دست به دست می‌شود، به استحضار می‌رساند این شرکت تاکنون محصول ویال رمدسیویر تولید نکرده است و محصولی که با کپ لوگودار این شرکت ارائه شده تقلبی است و این شرکت هیچگونه مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند