مسکو به گسترش تحریم‌های آمریکا علیه خطوط لوله گاز روسیه واکنش نشان داد

کدخبر: 349760
اقتصاد نیوز: سخنگوی وزارت خارجه و دو مقام بلندپایه پارلمانی، اقدام آمریکا در گسترش تحریم‌ها علیه دو خط لوله "جریان شمالی-۲" و "جریان ترکیه" را رقابت ناعادلانه اقتصادی، بدون توجه به منافع شرکای خود ارزیابی کردند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که ایالات متحده با گسترش تحریم‌ها علیه خطوط انتقال گاز "جریان شمالی-2" و "جریان ترکیه"، در واقع از اعمال فشارهای سیاسی برای رقابت ناعادلانه استفاده می‌کند.

زاخارووا در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره گفت: «این اقدام را فقط می‌توان استفاده از اعمال فشار سیاسی برای رسیدن به اهداف خاص در عرصه اقتصادی و در حقیقت رقابت نادعادلانه نامید. چنین برخوردی نشانه ضعف سیستم آمریکایی است. ضمن اینکه، اعمال تحریم‌ها، علاوه بر تکنیک‌های اعمال قدرت، هیچ ابزار موثری نیست.»

روز چهارشنبه، "مایک پامپئو" وزیر امور خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران اعلام کرد که وزارت خارجه ایالات متحده خطوط لوله‌ گاز "جریان شمالی-2" و جریان ترکیه" را در طرح تحریم‌های مربوط به قانون «تحریم‌ها علیه دشمنان آمریکا (CAATSA) خواهد گنجاند.

در اولایل ماه ژوئن، لایحه‌ای درباره گسترش تحریم‌ها علیه خط لوله گاز «جریان شمالی-2» برای بررسی به مجلس سنای آمریکا ارائه شد. در این سند گسترش تحریم‌هایی بر اساس قانون "تضمین امنیت انرژی اروپا" را با هدف "جلوگیری از تکمیل این خط لوله گاز" در نظر گرفته شده است.

در همین رابطه، "لئونید اسلوتسکی" رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه یادآور شد که آمریکا از طریق اعمال تحریم‌های مضاعف علیه "جریان شمالی-2" و جریان ترکیه"، رقابت آشکار و ناعادلانه‌ای را دنبال می‌کند و در این راستا، حتی به منافع شرکاء و متحدانش هم توجه ندارد.

این مقام دوما فزود: «واشنگتن، همچون گذشته، سعی دارند با استفاده از چماق تحریم‌ها، صرفاً دیکتاتوری اقتصادی خود را بر دیگران تحمیل کنند، صرف نظر از اینکه این اقدامات حتی به شرکا و متحدان خود آنها در ناتو هم صدمات مستقیمی وارد خواهد کرد.»

"کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز در صفحه فیس بوک خود در این باره نوشت: «تحریم‌های ایالات متحده علیه "جریان شمالی-2" و مسیر دوم "جریان ترکیه"، در حقیقت تهدیدات سیاسی در جهت منافع اقتصادی واشنگتن است. باید یادآور شوم، کسانی "دشمنان آمریکا" تلقی می‌شوند که در حال ساخت خط لوله گاز تجاری بین کشورهای خود در قاره دیگری هستند و هیچ یک از این کشورها، مانند خود خط لوله گاز، هیچ تاثیری بر امنیت ایالات متحده یا شهروندان آن ندارند.»

این سناتور روس تأکید کرد که متاسفانه تاکنون اتحادیه اروپا تصمیمی نگرفته است که چگونه به این بی توجهی واشنگتن به استقلال و حاکمیت بر منافع متحدین اروپایی خود پاسخ مناسبی دهد.


 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما