آمریکا هم به اسرائیل هشدار داد

کدخبر: 350017
اقتصادنیوز؛ «دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه، با هشدار تلویحی به تل‌آویو درباره اجرای یکجانبه طرح اشغال سی درصدی کرانه باختری، از اسرائیل خواست کاری انجام ندهد که مانع اجرای کل معامله قرن شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ بعد از اظهارنظرهای مختلف درباره به تعویق افتادن طرح اشغال بخش‌های بزرگی از کرانه باختری و فشار آمریکا به تل‌آویو برای عدم اجرای یکجانبه و بدون هماهنگی آن، اکنون یک مقام آمریکایی این اظهارات را تلویحاََ تایید کرد.

«دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور غرب آسیا، روز پنجشنبه طی سخنرانی در «صندوق مارشال آلمان» در ایالات متحده گفت «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حوزه داخلی با فشارهایی از سوی برخی حامیانش برای اشغال کرانه باختری مواجه است اما آنها چشم‌انداز صلح که خواستار تشکیل دولت فلسطینی است را در نظر نمی‌گیرند.

وبگاه «تایمز اسرائیل» با انتشار این خبر، نوشت این اظهارات شنکر در واقع درخواست از نتانیاهو برای زنده نگه داشتن چشم‌انداز تشکیل یک دولت فلسطینی مستقل همزمان با برنامه‌ریزی برای طرح اشغال سی درصدی کرانه باختری است.

بر این اساس، وی در ادامه توضیح داد: «به همین دلیل ما از اسرائیلی‌ها می‌خواهیم کاری نکنند که مانع اجرای طرح [معامله قرن] شود».

این مقام آمریکایی با تشکیک درباره اینکه نتانیاهو نهایتاََ طرح اشغال را اجرا خواهد کرد، گفت: «تعجب نمی‌کنم اگر شاهد رخ دادن چیزی نباشیم، اما گمان می‌کنم که نخست‌وزیر تمایل داشته باشد کاری انجام دهد».

شنکر همچنین افزود که اسرائیل از تهدیدهای قدرت‌های اروپایی درباره پیامدهای اجرای یکجانبه طرح اشغال و همچنین مخالفت جدی کشورهای عربی آگاه است.

چند روز پیش «موشه یعلون» وزیر پیشین جنگ رژیم اسرائیل افشا کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا حتی در زمان رونمایی از طرح موسوم به معامله قرن و نقشه مکان‌هایی از کرانه باختری که به فلسطین اشغالی ملحق می‌شد نیز اجازه اجرای طرح اشغال را نداده بود.

کابینه تل‌آویو پیشتر وعده داده بود روز یکم جولای تاریخ اجرای طرح اشغال خواهد بود اما به نوشته هاآرتص دلیل عدم اجرای این طرح در آن روز، این بود که طرح مذکور از ابتدا بیشتر به عنوان وسیله‌ای برای انحراف توجهات از پرونده‌های فساد «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل طراحی شده بود. 

«یاریو لِوین» رئیس پارلمان رژیم اسرائیل نیز با بیان اینکه آمریکا فعلا درباره اجرای طرح اشغال سی درصدی کرانه باختری با تل‌آویو مذاکره نمی‌کند، گفت نخست‌وزیر این رژیم نیز بدون حمایت آمریکا آن را اجرا نمی‌کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما