آمریکا: سیاست جدیدی در قبال ایران در پیش گرفتیم

کدخبر: 350172
اقتصادنیوز؛ «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد شنبه (به وقت تهران) بار دیگر به تکرار ادعاهای ضد ایرانی پرداخت و گفت دولت این کشور بعد از خروج از برجام سیاست جدیدی در قبال ایران در پیش گرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، مایک پامپئو در ایالت آیوا گفت: «ما نحوه رفتار آمریکا با جمهوری اسلامی ایران را اساساً تغییر داده‌ایم. می‌دانیم که توافق هسته‌ای پول بیشتری برای انجام اقدامات تروریستی و ایجاد تهدید علیه ایالات متحده و کشورهای خاورمیانه در اختیار رژیم قرار می‌داد.»

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که در برابر کشورهایی مانند ایران «فقط قدرت جواب می‌دهد نه مماشات.» پامپئو مدعی شد که دولت فعلی این کشور روند دولت سابق این کشور را معکوس کرده است. وی گفت: «ما توافق را رها کردیم و سیاست جدیدی در قبال ایران اجرا کردیم.»

او گفت: «این سیاست، رژیم را از پول خون محروم می‌کند، پناهگاه دیپلماتیک را از رژیم می‌گیرد و جلوی ستیزه‌جویی رژیم را می‌گیرد.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۸ می ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم‌های متوقف‌شده علیه ایران را صادر کرد.

ترامپ  وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.

در حالی که بیش از ۲ سال از این وعده می‌گذرد او در تحقق این هدف ناکام مانده و به همین دلیل به خصوص در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر از سوی گروه‌های مختلف در آمریکا آماج انتقادات قرار گرفته است.

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی‌مورد تنش‌ها با این کشور و جدا کردن مسیر آمریکا از متحدانش متهم کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت‌ماه سال گذشته در سالگرد خروج آمریکا از برجام اعلام کرد قصد دارد طی گام‌هایی تعهداتش به این توافق را کاهش دهد. اقدام ایران ذیل مفاد مندرج در برجام اعلام شد.

پمپئو

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما