نابینایان بیش از دیگران در خطر ابتلا به کرونا هستند

کدخبر: 350287
اقتصادنیوز : مدیرعامل انجمن نابینایان ایران گفت: به دلیل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، مردم مانند قبل به نابینایان کمک نمی‌کنند و این اتفاق ممکن است سلامت آنها را به خطر بیندازد. همچنین نابینایان به خاطر لمس اشیای مختلف، بیش از بقیه در خطر ابتلا به کرونا هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،علی اکبر جمالی روز شنبه با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای افراد نابینا همانند افراد بینا است، افزود: با این حال نابینایان به دلیل شرایطی که دارند نمی توانند خیلی موارد بهداشتی را رعایت کنند.

وی ادامه داد: به این دلیل که آنها مدام مجبور به لمس اشیا اطراف خود هستند، همچنین عصایی که استفاده می کنند می تواند عامل انتقال بیماری باشد یا بدنشان بیش از افراد بینا با محیط اطراف تماس دارد. به همین خاطر باید بیش از بقیه از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنند که این کار، سختی مضاعفی به آن‌ها تحمیل کرده است.

رییس هیات مدیره انجمن نابینایان همچنین با بیان اینکه استفاده از دستکش نیز برای نابینایان مشکلاتی را ایجاد می کند، تصریح کرد: دستکش مانع از لمس دقیق اجسام و فضای اطراف این افراد می شود. اغلب کارهای بچه های نابینا از طریق لمس کردن اجسام و اطراف صورت می گیرد. در چنین مواقعی استفاده از دستکش مانع از لمس دقیقشان می شود و برای آنها مشکلات فراوانی را ایجاد می کند.  

وی ادامه داد: همچنین برای نابینایان در زمینه مطالعه بریلی مشکلاتی ایجاد شده و آنها مجبورند برای مطالعه، کتاب را لمس کنند و اگر کتاب آلوده باشد می‌تواند باعث ابتلای آنها به این بیماری شود.

جمالی خاطرنشان کرد: انجمن، اطلاع رسانی ها و آموزش‌های لازم در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوط به کرونا را در اختیار افراد نابینا قرار داده اما آنها بیش از افراد بینا نیازمند استفاده از مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده هستند. شاید اگر این مواد به صورت رایگان یا نیم بها در اختیار نابینایان قرار گیرد، شرایط برای آنها کمی راحت‌تر شود و بهتر بتوانند بهداشت را رعایت کنند.

مدیرعامل انجمن نابینایان با بیان اینکه غیر از کرونا مشکلات دیگری نیز سلامتی و جان افراد نابینا را در شرایط کنونی تهدید می کند، تاکید کرد: تا پیش از این اگر مردم در کوچه و خیابان افراد نابینا را می دیدند به آنها کمک می کردند، اما اکنون به دلیل حفظ فاصله گذاری اجتماعی دیگر کسی به کمک آن‌ها نمی رود.

وی ادامه داد: برای مثال مردم به فرد نابینا در داخل مترو برای عبور از پله برقی یا سوار شدن به قطار یا استفاده از اتوبوس، عبور از خیابان و نظایر آن کمک می کردند. به همین دلیل بچه های نابینا می توانستند با حمایت مردم از خانه ها بیرون آمده و به فعالیت های روزمره بپردازند اما امروز به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی، حمایت مردم از نابینایان بسیار کمرنگ شده است. در واقع اگر هم کمکی به آنها شود، فاصله گذاری اجتماعی نقض می شود. برای مثال یک فرد نابینا برای عبور از خیابان نیاز دارد فردی دست وی را بگیرد و او را از خیابان عبور دهد یا با گرفتن دست وی کمک کند، داخل اتوبوس برود.

جمالی خاطرنشان کرد: این افراد می‌توانند کارهای خود را انجام دهند اما گاهی نیازمند همراهی مردم هستند. شاید بهتر است در این مواقع افراد پشت سر فرد نابینا قرار گرفته و با احترام و حرکت دستشان آنها را به سمتی که می خواهند بروند هدایت کنند یا به صورت لفظی اما درست و واضح آدرس بدهند و فرد نابینا را برای رسیدن به مقصد هدایت کنند. مشروط به اینکه امنیت فرد نابینا حفظ شود. به ویژه در مکان های شلوغ آدرس دادن دقیق به صورت لفظی بسیار اهمیت دارد.

مدیرعامل انجمن نابینایان با بیان اینکه اینها راه های جایگزین محسوب می شود، تصریح کرد: نمی توان گفت این روش ها درست است اما از بی تفاوتی بهتر است و به هر ترتیب می توان با انجام این راهکارها سلامت افراد نابینا را از وقوع حوادث پیش بینی نشده حفظ کرد.

انجمن نابینایان ایران چهار هزار نابینا را تحت پوشش دارد و طبق گفته مدیرعامل این انجمن خوشبختانه تاکنون موردی از ابتلای نابینایان تحت پوشش آنها به کرونا در این مجموعه گزارش نشده است.

اخبار تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید